Avrupa’nın 5.Nesil Savaş Uçağı

0

Fransız Havacılık şirketi Dassault üretmeye planladığı 5.nesil savaş uçağının görüntülerini geçtiğimiz günlerde yayımladı.

Avrupa Birliği’nin kendi askeri birliklerini korumayı düşünmelerinin ardından silahlanmada da yenilenmeyi düşünüyorlar.Avrupa’da kullanılan Eurofighter Typhoon ve Fransız Rafale’nin yerini alması için tasarlandı.5.nesil savaş uçakları yarışmasına Avrupalılar da bu sayede katıllış oldu.

Yeni nesil jetlerin, aerodinamik açısından yani gövdesinin havada hareket etmesiyle ilgili özellikleri bakımından, Boeing şirketi tarafından tasarlanan altıncı nesil F/A-XX uçağına benzediği belirtiliyor.

Uçağın ön kısmı kendinden Rafale jetlerinin önceki modellerini andırırken, kokpitin büyüklüğü jetin iki pilotun oturabileceği şekilde tasarlandığını gösteriyor. Ayrıca bu uçağın tasarımı üzerinden insansız uçakların geliştirilebileceği belirtiliyor.

Avrupa bu silahlanma yarışında geri kalacak gibi görünmğyeceğinin göstergesi oluyor.ABD ve Rusya’nın günümüzde silahlanma yarışına dahil olmayı düşünüyorlarmı acaba ilerleyen zamanlardaki projelerle göreceğiz.