Avrupa’nın Kötü Sürücüleri Kimler?

0

Bu soruları herkes merak ediyordur.

Avrupa’daki en kötü sürücüler kimlerdir?
Avrupa’daki en kötü sürücüler kimlerdir?
En kaba kim ve çok hızlı araç kullanma ihtimali en yüksek olan kim?
Avrupa’nın en agresif itici güçleri kimler?

Bu soruların Cevapları şöyle

Fransızlar ve Yunanlılar en kaba
İsveçliler çok hızlı sürüyor
İsveçliler de muhtemelen başka bir araca çok yakın sürüyor
İspanyollar büyük olasılıkla boynuzlarını kullanıyor

Avrupa’daki sürücüler, Çarşamba günü  anket yapıldı.Ankette kullanıcılarına hakaret etme de en üst noktayı paylaşan Fransız ve Yunanlılar oldu.

Ankette, çoğu Avrupa ülkesindeki sürücüler, bir yıl öncesine göre hakaretlere başvurma, araba kornasına basma, sollama veya arabaya çok yakın sürüş yapma olasılıklarının daha düşük olduğunu söylediler.

Ancak anket, Yunanlıların önlerinde arabaya yakın sürdüğünü (yüzde 47) ve Fransızlarla diğer sürücülere (yüzde 70) hakaret ettiği ortaya çıktı.

Ipsos  ajansı Vinci Autoroutes tarafından 11 ülkede yapılan araştırmaya göre, İspanyollar yüzde 66 ile araba kornasına en hızlı basanlar.

Araştırmaya katılan Yunanlılar, İngilizlerin tehlikeli araba kullandığını söylediler.

Genel olarak, Avrupalı ​​sürücülerin yüzde 88’i  hız sınırını aştığını  kabul etti – 2019’dan yüzde bir düşüş ve yüzde 61 – yüzde üç düşüş var. Güvenli mesafesine saygı gösterilmiyor.

Ankette, İsveçlilerin çok hızlı ve başka bir arabaya çok yakın kullanırken gözlerini yoldan ayırma olasılığı en yüksek olanlar oldu.

Hollandalı şoförler, neredeyse yarısı sollama yapıyor.  Anket, tehlikeli sürüş davranışının 14 göstergesinden sadece ikisinin ihlal edildiği onlarında – telefonda konuşmak ve sürüş sırasında GPS’i ayarladığını ortaya çıktı.

Sürücülerin beşte biri – 2019’dan yüzde bir artış – başka bir yol kullanıcısıyla tartışmak için arabalarından çıktıklarını söyledi. Polonyalılar yüzde 37 ile en suçluydular.

Danimarka arabalara el koymak, pervasız sürücülerin lisanslarını iptal etmek istiyor.
Fransız sürücülerin beşte biri, Avrupa’daki yüzde 16’ya kıyasla, “araba kullanırken gerçekten aynı kişi olmadıklarını” söyledi ve kendilerini diğerlerinden daha gergin,  saldırgan olarak değerlendirdiler.

AB verilerine göre, 2019 yılında 27 Avrupa Birliği ülkesinde yaklaşık 22.800 karayolu trafik ölümleri kaydedildi. Bu, yüzde 23’lük bir azalmayı temsil eden 2010 yılına göre yaklaşık 7.000 daha azdı.

Sayı 2018’den yüzde iki düştü.

Avrupa Komisyonu bir raporda, altta yatan eğilim düşüşe devam ederken, çoğu ülkede 2013’ten beri ilerleme yavaşladığını ve AB’nin 2020 yılına kadar 2010’dan bu yana ölüm sayısını yarıya indirme hedefinin karşılanmayacağını söyledi.

“2020, yol ölümlerinin sayısının, koronavirüs ile mücadele etmek için alınan tedbirler göz önüne alındığında önemli ölçüde düşeceğinin, ancak hedefe ulaşmak için yeterli olmadığı”ifade edildi. .