Avustralya Ekonomisi Koronavirüsünden Dolayı Tarihinin En zor Günlerinde

0

Avustralya’daki çoğu insan için, orman yangını felaketi artık uzak bir anı gibi görünüyor, çünkü koronavirüs pandemisi bu ülkeyi bilinmeyene doğru derinleştiriyor.

Avustrulya 2007-2008 mali krizi sırasında durgunluktan kaçınan “mucize ekonomisi”, 1997 Asya mali krizinin en kötüsünden kaçındı ama şimdi bitiyor.

Yaz yangınları artan bir ekonomik rahatsızlığa neden oldu, ancak koronavirüs sarsıntılı bir çöküşe neden oluyor. Bir haftada yaklaşık bir milyon Avustralyalı işsiz kaldı.

Birkaç gün içinde merkez sağ hükümet Avustralya’nın şimdiye kadarki en büyük ekonomik paketini açıkladı – 130 milyon dolar (80 milyar dolar) altı milyon insanı ya da iş gücünün yaklaşık yarısını işlerde tutmak için harcanacak.

Şimdiye kadar, virüse yanıt olarak işletmelere doğrudan hükümet yardımı 200 milyar A $ ya da ülkenin gelirinin veya GSYİH’sının yaklaşık% 10’una yaklaşıyor.

Akademisyenler “Ücret sübvansiyonu fikri, sendikaların ve hükümetle işbirliği içinde çalışan işverenlerin geleneğine sahip olduğumuz anlamında Avusturalyalı. Bunu neredeyse Avustralya’ya geri getiren üçlü bir yaklaşım olarak çalışıyorlar.

Muhafazakar düşünce

“Muhtemelen Avustralya’nın ideolojisini bıraktığı ve Avustralya’yı pandemiden almak için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştığı bir yaklaşımdır.”

Avustralya da yakında kışın başlayacak. Hükümetin mega iş tasarrufu planı, ekonomiyi kış uykusuna sokma girişimde… Ülke Covid-19 sağlık kriziyle savaşırken kavga sonunda  şirketler ve personeli teorik olarak harekete geçebilir.

“Bu, İngiltere’de açıklanan şemaya benzer ve işverenler ve çalışanlar arasındaki iletişim hatlarını açık tutması ve normal hizmetin devam etmesi durumunda ve ne zaman faaliyetin nispeten hızlı bir şekilde geri yüklenmesini sağlaması gerekiyor. Bu, refah sistemi üzerinde biraz baskı oluşturuyor. ,”dedi Dr. Andrew Grant..

Son zamanlarda büyük ölçekli işsizlik bir Avustralya rahatsızlığı olmamıştı, ama şimdi durum ortada..

Hükümetin refah kurumu Centrelink’in dışında uzun kuyruklar var. Sidney Brookvale banliyösünde, bloğun etrafında uzanıyorlar.

“Bu benim ilk Centrelink ofisine yaptığım ilk ziyaret. Korkunç,” dedi Chris Dawson. “Neredeyse 60 yaşındayım ve hayatımda hiç işsiz kalmadım.”

“Ben harap oldum. Ailemizde dört yetişkin var ve bu hafta itibariyle üçümüz işsiziz.”

Çok az sektör korunacak, ancak şanslı azınlık gelişecek. Süpermarketler taleple başa çıkmak için binlerce personel alıyor ve alkol satışları artıyor. Bir arkadaş alaycı bir şekilde “gündüz içme eğrisinin katlanarak yükseliyor gibi gözüküyor”!

Küreselleşmenin sonu mu?

Ekonominin bir zamanlar “altında merak” olarak adlandırdığı neredeyse kesin bir şekilde tersine dönüyor.

Diyerek şöyle devam etti: “Eğriyi düzleştirmek için almamız gereken önlemler nedeniyle kasıtlı olarak yarattığımız durgunluk. “diye açıkladı Tim Harcourt.

Avustralya ne olacağını biliyor. UBS Varlık Yönetimi tarafından sayıların kırılması, gelecek yıl burada 300 milyar A $ veya milli gelirin% 16’sında bir bütçe açığı öngörüyor.

İngiltere, Almanya ve ABD daha büyük, daha zengin ülkeler ve ekonomilerini desteklemek için daha fazla harcama yapıyorlar, ancak Avustralya’nın Covid-19 kurtarma paketleri şimdiye kadarki en büyük finansal kumar. Dr Andrew Grant, virüs sonrası iyileşmenin 18 ay kadar sürebileceğini tahmin ediyor, ancak gerçek şu ki kimse bilmiyor.

Avustralya, başlıca ihracatlarından ikisinin ortaya çıkması nedeniyle diğerlerinden daha fazla acı çekebilir: turizm ve eğitim.

“Bu bildiğimiz gibi küreselleşmenin sonu,” dedi Tim Harcourt. “Tüm büyük ekonomiler koronavirüsün etkisiyle neredeyse bir kerede vuruldu ve üretimdeki küresel tedarik zincirlerine ve daha da fazlası eğitim ve turizm gibi insan tabanlı endüstrilere zarar verdi.”

Şimdilik, 25,6 milyonluk bu millet, henüz görülemeyen veya evcilleştirilemeyen bir düşmanla savaşa hazırlanıyor.

Başbakan Scott Morrison “Birçok genç ve yaşlı için 2020 hayatımızın en zor yılı olacak” diye uyardı.