Avustralya’daki Büyük Bariyer Resifi Ölüyor..

0

Haber-Yorum

İnsanların en büyük oksijen kaynağı neresidir deyince herkesin aklına ormanlar gelir.Hiç kimsenin aklına okyanus’daki resifler gelmez.Aslında dünyadaki oksijenin yarısından fazla üretenler resiflerdir.

Belgesellerde gördüğümüz akvaryumlara ilham kaynağı olan resifler sadece deniz canlılarının değil insanlığında hayat kaynağıdır.

İşte  Avustalya’nın doğusunda, Büyük Bariyer Resifi’nin yer aldığı bölgede yapılan hava araştırmaları, mercan resiflerinin son 5 yıl içerisinde üçüncü kez ağarma gösterdiğini ortaya koydu.

Queensland eyaleti James Cook Üniversitesi’nden bilim insanları, ağarmanın dünyanın en büyük mercan resif sisteminin üç bölgesini tümüyle etkisi altına aldığını kaydetti.

Mercan Resifi Çalışmaları’ndan Profesör Terry Hughes, geçen iki hafta boyunca bin 36 resifte yapılan hava araştırmalarında kuzey, orta ve güney bölgelerde mercanların ağardığının görüldüğünü söyledi.

Eli Nino olarak da isimlendirilen ve okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlara ve küresel okyanus-atmosfer olayına atıfta bulunan Hughes, “Yaz mevsimleri daha da sıcaklaştıkça, resifte kitlesel ağarmayı tetikleyecek El Nino hadisesine zaten ihtiyaç yok. Şu ana kadar gördüğümüz 5 olaydan sadece 1998 ve 2016 El Nino hadisesi gerçekleşti” diye konuştu.

Küresel iklim krizi sonucu Avustralya’da yazlar yüzde 50 uzadı
Araştırmacılar, okyanus sularındaki ısınmaların tetiklediği ağarmaların 1980’lerin başında 25-30 yıl aralarla gerçekleşirken, bugün bu sürenin çok daha aza indiğini belirtiyor.

“Mercan ağarması” olarak tanımlanan mercan resiflerinin beyaz yosunla kaplanması olayı, son 40 yılda belirgin şekilde artmış durumda.

Mercan resifinin deniz suyu sıcaklığındaki anomalilere tepki olarak içinde sembiyotik olarak yaşayan beyaz yosunu dışa vurmaya başladığına dikkati çeken araştırmacılar resifin kısa süre içinde eski haline dönmemesi halinde ağarmanın ekosistemin yok olmasına yol açabileceğini dile getiriyor.

Ağarmaların sıklığının artmasının resiflerin geleceğini tehlikeye atacağını ifade eden ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinden (NOAA) Dr. Mark Eakin, daha önce yaptığı açıklamada, “Ağarmaların yeniden ortaya çıkma hızında görülen artış, iklim modellerinin bize işaret ettiği dönüşümle uyumlu. Buna göre küresel sıcaklık değerlerindeki artış böyle devam ederse yüzyıl ortasına geldiğimizde mercan resifleri yıllık ya da yıllığa yakın sıcaklık streslerine maruz kalacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Avustralyalı bilim insanları, 2018’de Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki Büyük Bariyer Resifi’nde mercan oranının yüzde 25’e düştüğünü duyurmuştu.

Yine 2018’de yapılan gözlemlerde resifin kuzey bölümünün iklim değişikliğinin sonucu olan sıcak hava dalgalarının etkisiyle mercan örtüsünün yarısını kaybettiği, orta kesimlerde ağarma ve güneyden gelen kızıl dikenli deniz yıldızı akını nedeniyle büyük kayıplar olduğu bildirilmişti.