Avustralyalılar, Çinlilere Güvenmiyorlar.

0

Avustralyalılar Çin’e karşı giderek daha temkinli davranıyorlar. Yapılan ankete göre, Avustralyalıların Çinin demokrasilere dış müdahale etmeleri konusunda endişeliler.

Lowy Institute anketi,  Avustralyalıların Çinin sorunlu bir küresel aktör olacağını düşünüyorlar. Anketin 15 yıl önce başlamasından bu yana en düşük noktasına ulaştı.

Avustralyalıların sadece yüzde 32’si, Çin’in bölgesel problemlerde sorumlu davrandığını düşünüyor. Geçen yılki anketten 20 puan ve 2008’de kaydedilen rakam yüzde 47 idi.

Halk  Avustralya’nın Çin’e ekonomik olarak bağımlı olduğunu (yüzde 74) ve Pekin’den (yüzde 68) çok fazla gelen yatırım olduğunu düşünüyor.

Sadece yüzde 30’u Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e geçen yıla göre 13 puan düşerek küresel ilişkilere olumlu katkıda bulunacağına güveniyor.

Demokrasiye dış müdahale konusunda endişe duyan Avustralyalıların sayısında sekiz puanlık bir artış oldu ve yüzde 49’u ulusal çıkarlar için kritik bir tehdit olduğunu belirtti.

Lowy Enstitüsü için Sosyal Araştırma Merkezi tarafından yürütülen anket, 2.130 yetişkinden oluşan örneklemden oluşuyor. Federal seçimlerden önce Mart ayının ortasında yapıldı. Yüzde 2.1 hata payı var.

Anket 15 yıldır devam ediyor.

Çin ile ilgili artan olumsuzluk, Avustralya medya kuruluşlarının Pekin’in yumuşak güç kullanımı hakkındaki kapsamlı raporları ile çakışıyor, Pasifik’te Çin’in etkisinin artması, Huawei Technologies Co. Çin Komünist Partisi, Avustralya’nın güvenliğini ve devam eden Güney Çin Denizi parlama noktasını tehlikeye atabilir.

Avustralyalılar ülkenin diğer büyük dış politika ilişkilerinde – ABD’de daha rahat davranıyorlar – ancak veriler ABD Başkanı Donald Trump’a olan güven eksikliği, marjlardaki olumsuz algıları olumsuz yönde etkiliyor.

Washington ile olan ittifakın yüzde 70’inden fazlası Avustralya’nın güvenliği için önemli buluyorlar. Ancak bu geçen yıla göre dört puana düştü.

ABD Başkanı George W. Bush’un Beyaz Saray’da olduğu dönemde bu oran 2007’de yüzde 63’e düştü.

Trump, olumlu bir küresel aktör olduğu için yalnızca yüzde 25 oranında güvenilirken, yüzde 66’sı Avustralya’nın ABD ile olan ittifakını zayıflattığını söylüyor.

İklim değişikliği konusunda artan endişe de bu yılki anketin önemli bir özelliği oldu.

Yetişkinlerin yüzde altmış dördü, Avustralya’nın ulusal çıkarlarına yönelik 12 tehdit listesinde 1 numaralı iklim değişikliğini, geçen yılki anketten altı puan ve 2014’ten bu yana 18 puan atladı.