Avustrulya Pasifikte Çin’e Meydan Okuyor.

0

Haber-Yorum

Avustralya, Çin’in Pasifik’teki etkisini kırmaya ve bölgedeki politik katılımını artırmak amaçlı olarak 2.2 milyar dolarlık bir önlem paketini hayata geçirmek için bir altyapı bankası kuracak.

Başbakan Scott Morrison bugün yaptığı açıklamada, Avustralya’nın  Pasifik’te “ sahip olduğumuz”  etkiyi göstereyeceğiz dedi.

“Avustralya, stratejik olarak istikrarlı, ekonomik ve egemen  olarak  Pasifik’te etkili olacaktır.Güçlü, istikrarlı bir bölge hepimizi daha güvenli tutar ve ekonomilerimizin büyümesini sağlar. ”

Paket, ulaştırma, telekomünikasyon, enerji ve su projeleri için kredi ve hibeler sağlayacak olan 1,5 milyar ABD $ ‘lık bir finans sağlayacaktır.  Bu iş için kurulacak ihracat finansmanı ajansı, daha fazla Avustralyalı firmalarını Pasifik’e yatırım yapmaya teşvik etmek amacıyla 727 milyon ABD doları  alacaklar.

Pasifik için Avustralya Altyapı Finansman Tesisi olarak bilinen bu paket, Temmuz ayında ABD, Japonya ve Avustralya tarafından açıklanan  Pasifik fon planına ek olarak yapılacakt. Her ikisi de Çin’in 1 trilyon Amerikan Doları ve Karayolu Girişimi’nden (BRI) frenlemeyi amaçlıyor.

Üçlü anlaşma kapsamında uygun projelerin ilk diliminin önümüzdeki hafta Papua Yeni Gine’de düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (Apec) zirvesinde üç ülke tarafından açıklanması bekleniyor.

Avustralya Başbakanı Morrison, “Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Fransa ve İngiltere ile başka ülkelerle işbirliği arayacağını” söyledi.

Japonya geçtiğimiz ay, Avustralya ile işbirliği içinde Pasifik’te altyapı veya deniz güvenliği projeleri kurmakla ilgilendiğini söyledi.

Avustrulya, Palau, Marshall Adaları, Fransız Polinezyası, Niue ve Cook Adaları’nda Canberra ile güvenlik ilişkilerini genişletilecek. Daha fazla deniz harekatı yapacak, Avustralya savunma kuvveti eğitim tesisinde bir Pasifik okul  kuracak.

Avustralya’nın Papua Yeni Gine’nin küçük askeri gücünü modernize edeceği ve Manus Adası’ndaki deniz üssünü iyileştireceği doğrulandı.