Bağışıklık sisteminizi artıracak gıdalar

0

Soğuk algınlığı olmadan kışın geçmeyi başarırsanız, muhtemelen şanslısınızdır. Çünkü öksürük ve burnunu giren virüsler grip kolayca yayılabilir.

Peki, enfeksiyonu önlemenin ilk yol nedir.? İlk etapta mikropların yayılmasını durdurmak için iyi el hijyeni uygulamalı, eğer öksürüyorsanız ve hapşırıyorsanız ağzınızı örtün, yakın temastan kaçının ve tüm gün boyunca ortaklaşa çalışma alanlarında çalışmayın

Bu, bağışıklık sistemlerimizi desteklemek için yapabileceğimiz şeyler var .Sağlıklı  beden için vücudunuza koyduğumuz  herşey hiç şüphesiz büyük bir rol oynar.

Bağışıklık uzmanı Jenna Macciochi “Beslenme ve bağışıklık sistemi arasında derin bir  ilişki var, ama bu karmaşık bir şey değil” diyor.

Temel olarak, tükettiğiniz beslenmeden en iyi şekilde faydalanmak için, yeterli miktarda uyku ve egzersiz yapmak, sigara içmemek veya çok fazla alkol tüketmek ile stres kontrol altında tutmak da dahil olmak üzere bütün resme bakmak önemlidir.

Fakat bağışıklığı destekleyen bir diyet neye benziyor? İşte bazı ipuçları …

Macciochi, “Dengeli bir bağışıklık sistemi, dengeli bir diyet gerektirir, bağışıklık sisteminin metabolik ve işlevsel taleplerini desteklemek için tüm makro besinleri ve mikro besleyicileri gereklidir.” Bu da lif de dahil olmak üzere çok çeşitli gıdaların tüketilmesi anlamına geliyor.

Macciochi, “Yeterli lif ve bitki besin maddesi (meyve ve sebzede bulunur) mikrorganizmayı besler, bariyerlerimizi enfeksiyona karşı korur,” diyor. Bu, bağırsak ve akciğerler gibi anahtar koruyucuların, bağışıklık hücrelerimizin sayısını ve sağlığını artırmak da dahil olmak üzere geniş kapsamlı sağlık yararları ile biyoaktif bileşikler üretmesini sağlar.

Bağırsağınızı besleyin

Macciochi, “Sağlıklı bir diyetle bile, beslenmemiz sadece bağırsak mikrobiyomumuz kadar iyidir” diyor. “Yemeğimizdeki mikroplar, yediğimiz besinlerdeki besinlerin çoğunun üretiminden ve biyoaktivitesinden sorumludur. Sağlıklı bir mikrobiyom çeşitlilik arz eder ve farklı bir diyete dayanır.”

Bizim mikrobiyomumuz her birimize özgüdür, bu yüzden tek bedenli bir yaklaşım kesinlikle işe yaramaz, ancak bazı yüksek kaliteli takviyelerin bazı faydaları olabilir.

Vitaminler ve mineraller

En iyi genel sağlık ve işlev için doğru vitamin ve mineral dengesini elde etmek şarttır, ancak bazı besinler, mikroplarla savaşmamıza daha doğrudan bir rol oynayabilir. Hobson, “E vitamini, demir, çinko ve selenyumun, enfeksiyonlarla mücadele eden antikorların üretimi için gerekli olduğu düşünülmektedir. C vitamini ve çinko, enfeksiyon riskinin azalması ve soğuk algınlığın uzunluğu ile ilişkilendirilmiştir” diye açıklıyor.

Yağlar, kabuklu yemişler, kabuklu yemişler ve tohumlar E vitamini ile yardımcı olacaktır. “Ekstra sızma zeytinyağı günlük olarak kullanılan en iyi yağdır ve E vitamini alımına katkıda bulunur,” diye ekliyor Hobson.

“Kuruyemiş ve tohumlar smoothie veya harmanlanmış kış sebzeye serpilir. Fındık ezmesi de muz ile tepesinde kepekli bagels üzerine iyi bir kahvaltı yapılır.”

Kepekli ve buğday (yulaf, kahverengi pirinç ve bulgur buğdayı) selenyum ile yüklüdür. C vitamini gelince, kırmızı biber, narenciye, çilek, lahana, brokoli ve patatesde yer alır.

Meyveler mevsimden çıktığı zaman, Hobson dondurulmuş olanları kullanmamızı önerir – yulaf lapası, kaymak  idealdir.

Hobson, “Yapraklı sebze gibi kuzu, kış aylarında yaygın olarak kullanılabilir ve çorba, güveç ve güveçlere eklenebilir.” “Patatesler ayrıca C vitamini açısından da zengindir ve hiçbir şey, nihai kış lezzeti  patates püresinin yerini alamaz.”

Kabuklu deniz hayvanları, yumurtalar, mandıra, bakliyat, tofu, kırmızı et ve kepekli tahıllar çinko alımına yardımcı olur.

Demir seviyesini izle

Düşük demir en yaygın besinsel eksikliklerden biridir ve bitki bazlı diyetler giderek daha popülerdir, kırmızı etler en iyi bilinen kaynaklardan biri olduğu için,  düşmesi kolaydır.

Ancak, kırmızı et yemeden de yeterli demir almak mümkündür. Fasulye, yumurta, bakliyat, mercimek ve yulaf aynı zamanda bir demir paketidir.

Hobson, “Eti olmayan demir kaynaklarını C vitamini ile servis edin, bu da vücudun bu besleyiciyi emmesine yardımcı olur.” Fasulye ayrıca, protein seviyelerinin, demir ile birlikte, istikrarlı enerji seviyelerinde ve genel olarak sağlığa yardımcı olur.

Sürekli tükenmiş ve düşük enerjiyle boğuşuyor musunuz?  Doktorunuza başvurun – bazı insanlar demir takviyeleri ile uğraşmak zorundadırlar ancak profesyonel bir teşhis ve tavsiye almak her zaman en iyisidir.

Baharat olsun

Hobson, “Kurutulmuş baharatlar genellikle gözden kaçıyor ama zengin bir demir kaynağı” diyor. Baharatlar da bir dizi antioksidan içerir ve zerdeçalın ‘süper gıda’ baharatlarında altın standartlarını belirlemesi için iyi sebepler vardır.

Macciochi, “Anti-inflamatuar olmasının yanı sıra zerdeçal, hücrelerimize hayati bir giriş için iyi bir inhibitördür.” “Bu baharatı düzenli olarak yemeklere eklemek enfeksiyonları önlemek için yararlı olabilir.”

Takviyeleri  doldurun

Besin takviyeleri genellikle bir pazarlama yardımcısından biraz daha fazla gibi görünse de, onların da yeri vardır – ve şimdi İngiltere yetişkinlerinin sonbahar ve kış aylarında günlük 10 mg vitamin D takviyesi almayı düşünmeleri önerilir.

Niye ? D vitamini kemiklerin, dişlerin ve kasların sağlıklı kalması için hayati öneme sahiptir.ancak D vitamininin çoğu güneş ışığına maruz kalındığında ve ekim ayından mart ayının başına kadar yeterli değildir. İhtiyaçlarımızı karşılamak için ‘doğru’su  güneş ışığıdır.

Somon, mantar ve yumurta gibi gıdalar iyi beslenme kaynakları iken, diyette sadece ihtiyacımız olan tümü D vitaminini sağlamaz.