Bakmak mı Görmek mi Bütün Mesele Bu..

0

Paris’teki Jeu de Paume belgesel fotoğrafçısı Dorothea Lange’nin çalışmalarını büyük bir retrospektif “Dorothea Lange, Görme Politikaları” (27 Ocak 2019’a kadar) ile yeniden ziyaret ediyor. Sergi, fotoğrafçının arşivlerinin yer aldığı Kaliforniya Oakland Müzesi’nde doğdu – elli yıl önce kocası ve ortağı Paul Shuster Taylor tarafından müzeye bağışlandı.

Dorothea Lange (1895–1966), Amerikan yaşamını 20. yüzyılın en güçlü anlarından bazılarını yansıtan perçinleme, samimi fotoğraflar ile belgeledi. Lange, adaletsizliğin etkilerini görmenin reformu provoke edeceği ve belki de değişime yol açabileceği inancına dayanıyordu.

“Görme Siyaseti”, Lange’nin bir kısmı Fransa’da daha önce hiç görülmemiş olan büyük eserleri içeriyor. Sergi, çalışmalarının sıradışı duygusal gücüne ve belgesel çalışmaları bağlamına odaklanıyor. Beş özel diziye sahip çalışmalar: Depresyon dönemi (1933-1934), Çiftlik Güvenlik İdaresi (1935-1939) , Japon Amerikan  (1942), Richmond tersaneleri (1942-1944) ve  kamu savunucusu (1955-1957). 1933 ve 1957 yılları arasında alınan yüzlerce eski baskı, “Beyaz Melek Ekmeklik” (1933) ve “Göçmen Anne” (1936) gibi imgelerle halkın aşina olduğu kapsamını genişleten belge ve taramaların varlığıyla daha da artmıştır.

Lange’nin Büyük Buhranın ikonik görüntüleri çok iyi biliniyor, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında evlenen Japon-Amerikalıların fotoğrafları sadece 2006’da yayınlandı. Fransa’da  kez bu sergide gösterildi, sergi de samimi ve dokunaklı görüntüler gösteriliyor.  Sanatçının  alınan notları ve yayınlar da dahil olmak üzere kişisel eşyalardan oluşan bir seçki izleniyor.

Sergide, Lange’nin Florence Owens Thompson’a ve çocuklarına “Göçmen Anne” olarak bilinen en ünlü resimlerinden biri olarak yaklaştığı beş karesi var. Sergide  notlarında “Beş pozlama yaptım, çalışıyordum. Aynı yönden daha yakın ve daha yakın. Ona adını veya geçmişini sormadım. Bana yaşını, 32 yaşında olduğunu söyledi. Çevredeki alanlardan dondurulmuş sebzeler ve çocukların öldürdüğü kuşlarda yaşadıklarını söyledi. Araba almak için lastikleri  satmıştı. Orada çocuklarıyla etrafına sarılmış bir yalın çadırda oturdu ve resimlerimin ona yardımcı olabileceğini biliyor gibiydi ve bana yardım etti. Bununla ilgili bir çeşit eşitlik vardı. ”

“Dorothea Lange, Görme Politikaları”, 21 Ocak 2019’a kadar, Paris’teki Jeu de Paume’e kadar.