Balkanlarda DoğanTürk Kuşu “AİR ALBANİA”

0

Balkanlar denildiğinde çoğumuzun gönlünde bir bahar mevsimi uyanıyor ve ardından derin bi ahh sesi yankılanıyor tarihi hatıralarımızda. Balkanlar ile olan tarihi, kültürel ve kardeşlik bağlarımız bir yanımızı hep o güzel coğrafyalarda bırakıyor. Balkanların güzel ülkelerinden biri olan Arnavutluk ise Türk yatırımcıların oldukça yoğun olduğu, ekonomik ve stratejik açıdan da ortak hareket ederek desteklediğimiz ülkelerden biridir. Yakın zamanda Arnavutluk devletinin yerli bir havayolu firması kurma çalışmalarına Türkiye’den destek geldi ve Türkiye’nin göz bebeği küresel havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları desteği ile ‘’Air Albania’’ kurulmuş oldu. Arnavutluk’un havacılık tarihine baktığımızda birçok kez havayolu şirketi kurulmuş ve başarılı olduğu dönemler olmasına rağmen hepsinin ekonomik sıkıntılar nedeni ile iflas etmesi sonucu hikayeleri hüsranla sonlanmıştı. Bir zamanlar ülkenin en büyük iki taşıyıcısı olan bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Albanian Airlines 1995 yılında kurulmuş 2011 yılında ise iflas etmişti. Özel Havayolu şirketi olan Belle Air ise 2005 yılında faaliyetine başlamıştı. Belle Air Tiran’dan, İtalya’nın 7 farklı şehrine ve Avrupa’da 25 noktaya uçuş gerçekleştirerek kısa zamanda büyük başarılara imza attı. 2012 yılında 110 milyon euro tutarında ciro yapan Belle Air 2013 yılında ekonomik nedenlerden ötürü iflas etmişti. Ancak 2016’da yeni bir havayolu şirketi olan Albawings 2 uçak ile faaliyete geçti. Ülkenin tek havalimanı olan Tiran Uluslararası Havalimanı’nda ise İtalyan Havayolu şirketlerinin hakimiyeti bulunmaktadır. Blue Panorama, Alitalia ve Ernest Airlines bu hava yollarının başında gelmekte. Air Albania’nın ise bu segmentte Air Serbia ve Adria Airways ile rekabet etmesi planlanıyor.

Air Albania ilk uçuşunu İstanbul’a gerçekleştirdi

Bu kapsamda Arnavutluk’un Türk Hava Yolları ortaklığında kurulan ilk havayolu şirketi olan Air Albania, 14 Eylül 2018 akşamı Tiran Rahibe Teresa Havalimanı’nda düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Air Albania ilk uçuşunu 80 Arnavut üniversite öğrencisi ve Arnavutluk Başbakanı Sayın Edi Rama ile birlikte 15 Eylül 2018’de Tiran’dan İstanbul’a gerçekleştirdi. Türk Hava Yolları KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) açıklaması ile Arnavutluk’ta kurulan ‘’Air Albania’’ ile alakalı bilgi verdi. THY yüzde 49 oranında hisseye ortak olduğu havayolu şirketine 30 milyon dolarlık yatırım yapacak. Yolcu ve kargo taşımacılığı alanında faaliyet göstermeye başlayan Air Albania’nın yatırımcıları ise şu şekilde olacaktır;

THYAO yüzde 49, MDN investment SHPK firması yüzde 41 ve Arnavutluk hükümetini temsilen Arnavutluk hava sahası ve trafiğini yöneten Albcontrol firmasının yüzde 10 oranında olacaktır. Arnavutluk merkezli, toplam sermayesi 30 milyon Amerikan dolarına tekabül eden ortak girişim şirketi, THY filosundan ‘dry lease’ ile kiraladığı 2 adet Airbus 319 (A319) ile 31 Ağustosta ilk seferine başladı.

Air Albania’nın uçuşlara başlamasının ardından, THY Arnavutluk parkurundan çekileceğini açıklayarak bu alanda Air Albania’nın etkili olmasını sağlayacak. Arnavutluk’un havacılığa olan ilgisine baktığımızda başlangıçta bizi şaşırtıyor fakat Arnavutluk’un anlamını öğrendiğimizde, göklerden hiç vazgeçmeyeceklerini daha iyi anlıyoruz. Arnavutça ‘‘Shqipëria’’ yani kartalların ülkesi anlamını taşıyor. Kartalların ülkesinde bir Türk kuşu olan Anadolu Kartalı misali havalanan Air Albania; balkan coğrafyaları Makedonya, Kosova, Karadağ başta olmak üzere Avrupa’nın birçok noktasına da uçuş icra edecektir.

Türk-Arnavut ilişkileri açısından ekonomik ve stratejik açıdan önem arz eden Air Albania’ya balkan semalarında başarılar diliyoruz.

Tebrikler Arnavutluk, başarılar Air Albania.

Urime Shqipëri sukseset e Air Albania