Balkanların İncisi Makedonya

0

Balkanlar gönlümüzün yattığı yer… Hasret, yitirilmişlik ve kardeşliğin toprakları…

Acaba hangi ülkeleri gezmem lazım, hem fiyat olarak uygun olsun hem de gezerken tatmin olayım ya da yabancı bir dilim yok yurt dışına çıkmaktan korkuyorum ama farklı yerleri de görmek istiyorum derseniz Balkan ülkeleri bu sorularınıza en güzel cevabı verecektir. Bizde sırt çantamızla beraber bu sorulara en doğru cevabı nasıl verebiliriz diye sizler için turumuza başladık. İlk durağımız bu güzel coğrafyanın incisi Makedonya…

Arnavutluk, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Kosova arasında yer alan, ülke sınırları içerisinde birçok etnik ırka, kültüre ve dili içerisinde barındıran, coğrafyayı keşfederken etkilenebileceğiniz müthiş bir tarih birikimine sahip ama aynı zamanda da eğlenebileceğiniz, güneş ve suyun keyfini aynı anda çıkarabileceğiniz küçük bir ülke Makedonya.

Makedonya Hakkında Genel Bilgiler

Köklü bir tarihsel geçmişe sahip olan Makedonya, zaman çizelgesi içerisinde Perslerden Büyük İskender’e, İskender’den Roma İmparatorluğu’na oradan da 600 yıl hüküm sürecek olan Osmanlı İmparatorluğu’na ve daha sonra da Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti ülkelerinden biri olmuştur. Son olarak da 1991 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Ülkenin başkenti Üsküp’tür. Resmi dil güney Slav dil ailesinden Makedoncadır. Resmi dilin dışında ülkede genel olarak başta Türkçe ve Arnavutça olmak üzere, Romanca, Boşnakça ve Sırpça dilleri de konuşulmaktadır. Halkın yüzde 64,7’si Ortodoks Hristiyan olup, geriye kalan yüzde 33,3’lük kısım ise Müslümanlardır. Bu etnik ve dini çeşitlilik ülke genelinde 580 cami ve 1842 kilise ile kendini mimari olarak da göstermektedir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Makedonya’yı gezme rotamıza aldıysak eğer seçeceğimiz mevsimsel durum da turistler için önemli bir yer tutmaktadır. En uygun dönem yaz aylarıdır. Ortalama sıcaklık 25 derecelerde olup en sıcak ayı temmuz ayıdır. Ülkede kışlar karlı ve soğuk olmaktadır. Gezmek için en uygun zamanlar Haziran ve Ekim ayları arasındadır.

Vize Uygulaması ve Nasıl Gidilir?

Diğer Balkan ülkelerinde de olduğu gibi Makedonya’da da Türk vatandaşları için herhangi bir vize uygulaması bulunmamaktadır. Eğer ulaşım olarak tur otobüsleri ya da şahsi araç kullanmak isterseniz Yunanistan topraklarından geçeceğinizden dolayı Yunanistan için vize almanız gerekmektedir.

Daha önceki Balkan ülkeleri gezim de rahat olması açısından tur şirketi tercih etmiştim. 1 hafta içerisinde birçok ülkeyi gezebiliyorsunuz. Turlar genel olarak İstanbul’dan yolculuğa başlayıp belirli gezi rotasyonunu takip ederek sizleri gezdirmekte. Fakat macera olsun istediğim şehirlere ve ülkelere gitmek istiyorum derseniz o zaman ki Balkan keşfiniz daha farklı olacaktır.

Bu seferki gezimde tercihimi ikincisinden yana denedim. THY yollarının başkent Üsküp’e aktarmasız uçuşları bulunmaktadır. Yaklaşık 1 sa. 30 dk. da rahatlıkla ülkeye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanında uygun fiyatlara birçok araba kiralama yerleri bulunmakta. Pazarlık yapmayı kesinlikle unutmayın. Bu arada ülke genelinde benzin fiyatları uygun olduğundan dolayı araç kiralamak geziniz de sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Havalimanında Üsküp şehir merkezine otobüs ve taksi ile de ulaşım sağlamanız mümkün. Otobüsle gitmek isterseniz tek yön yaklaşık 175 dinar. Taksiler de yaklaşık 6 – 7 Euro’ ya bulabilirsiniz.

Makedonya’da otobanda belirli noktalarda sizlerden geçiş ücreti almaktalar. Çalışan görevliler yabancı olduğunuzu anladıklarında bu ücreti 1 Euro olarak verebileceğinizi belirtiyorlar. Sizlere tavsiyem yerel para birimi ile ödeme yaparsanız (40 dinar) daha hesaplı oluyor. Yollar yeşillikler içerisinde tek gidiş ve tek geliş şeklinde. Trafik kuralları Türkiye ile aynı.

Para birimi

Makedonya’da yerel para birimi olan Makedonya Dinarı (MKD) kullanılmaktadır.

1 MKD = 0.12 TRY

Close-up MACEDONIA CURRENCY, Macedonian denar Bank note

1 MKD = 0,0191 USD

1 MKD = 0,0161 EUR

Havalimanı içerisinde ve ülkenin her yerinde Exchange ofislerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Booking sitesinden uygun fiyatlara ve farklı seçeneklere konaklama tercihlerinde bulunabilirsiniz. Ülke genelinde birçok otel, hotel, apart otel ve hostel bulunmakta. Ödemelerinizi euro, dolar ve dinar olarak yapabilirsiniz. Kredi kartı her yerde geçmediğinden dolayı nakit ödeme sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Neler Yiyebilirim?

Makedonya mutfağı Türk mutfağına benzer özellikler ve tatlar içermektedir. Bu nedenle sorun yaşayacağınız bir yer değil. Ayrıca birçok restoranda helal tabelası bulunmaktadır. Yerel tatlarından bazıları; Kebapcinja (kebap), Ajvar (sos), Skopska (salata), Tavce gravce (güveçte kuru fasulye)…

 

Makedonya’da Gezilecek Yerler

İlk olarak gezi rotamızı belirlememiz gerekiyor. Bizim belirlediğimiz rota; modern Makedonya ve Osmanlı’nın     dokusunun birleştiği başkent Üsküp, tarihi dokusu, eşsiz camileri ile Tetova (Kalkandelen), şirin bir yer Gostivar, Balkanların incisi Ohrid, Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu şehir Bitola (Manastır).

Çok fazla yer var gibi gözükse de aslında şehirlerin birçoğu çok küçük ve birbirine çok yakınlar gün içerisinde 2 ya da 3 şehir rahatlıkla gezebiliyorsunuz.

 

Yazımızın devamı haftaya…

Şimdiden herkese iyi yolculuklar…