Barzani, K.Irakda İslamcı Partilere Siyaset Dışına İtiyor.

0

Kuzey Irakdaki yerel yönetimin  her zaman yerel İslamcı partilerden birini içeriyordu. Ancak, yeni hükümet yavaş yavaş bunları sistem dışına itmeye başladı.

Geçtiğimiz yılın seçimlerinde  en fazla sandalye kazanan siyasi parti, Kürdistan Demokrat Partisi veya KDP, sözde geniş tabanlı bir hükümetin deneyimini tekrarlamak istemediğine karar verdi .

Halen KDP, Irak Kürt bölgesinde iki büyük parti ile (değişim hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği veya KYB) bir hükümet oluşturmak üzere görüşmelerde bulunuyor. Burada yerel politikada dördüncü ve en küçük güç olan İslami partileri görmezden geliyor gibi görünüyorlar.

Iraklı Kürdistan’ın İslami partilerinden biri ya da diğeri, 2005’ten bu yana her Iraklı Kürt hükümetinin bir parçası idi.

KDP’nin İslami partilerin hükümete sokmamak için  bazı koşullar ileri sürüyor. Bunlardan en önemlisi, İslami partilerin KDP’yi kararlı bir şekilde desteklemesi ve hükümette bir ayağı ve diğer ayağı muhalefet gibi davranmamasıdır. Buna karşılık, İslami partilerde, üyeleri için bir dizi pozisyon istiyor ve idari yöntemlerde değişiklik talep ediyorlar.

KDP üyesi Fadhil Basharati, Önce Değişim hareketi, sonra İslam partileri hükümetten uzaklaştırdılar. KDP, iktidarda oldukları iddia edilmekle birlikte, bu grupların ikisini de hala muhalif gibi davranmakla suçladı.

Basharati, “Siyasi partiler bu hükümete büyüklüklerine ve popülerliklerine göre katılacaklar” dedi. “İslami partiler daha az oy aldı ve sahip oldukları sandalye sayısı azaldı, bu yüzden hükümetin bir parçası olmamaları doğal.”

KDP, İslami partilere bir sonraki Irak Kürt hükümetinin bir parçası olmayacaklarını  henüz bildirmedi. İslami parti grubunun  bir üyesi bunu  doğruladı. “Amaçlarının ne olduğunu görüyoruz, ancak bize henüz söylemediler”dedi.

Irak Kürdistanı’nın İslami partilerinin biri veya bir diğeri – genellikle İslami grup olarak adlandırılan ve Kürdistan İslam Birliği, Kürdistan’ın İslami Hareketi ve Kürdistan İslami Grubundan oluşuyor-, 2005’ten beri her Iraklı Kürt hükümetinin bir parçası olmuşlardı. İslami partileri bir sonraki Iraklı Kürt hükümetinden dışlamak için açıkça politika olması dikkat çekiyor. KDP’nin taktikleri hakkında sıkça konuşulan İslami partilerin kabul edeceği muhalif konumlardan hoşlanmıyor – aynı zamanda bir sonraki hükümetin  tamamen seküler olacağı konuşuluyor.

“İslamcıların olmadığı bir hükümet dengesizliğe yol açacak” diyor Kürdistan İslami Grubunun önde gelen üyesi Bilal Süleyman.

Aslında, İslami partiler muhalif kalırlarsa daha fazla bir sese sahip olabilirler – çünkü ilk defa üç partiden hiçbiri hükümete yer almayacaklar.

Yine de, İslami partilerinde birleşmesi zor gibi görünüyor. Üç parti , bölgede daha birleşik bir İslami cephenin oluşturulması amacıyla son birkaç yılda bir dizi toplantı yaptı, ancak bu girişimlerin çoğundan hiçbir şey çıkmadı.