Başbakan Viktor Urbán, Budapeşte’nin Görevdeki Belediye Başkanı István Tarlós’un Gelecek Yıl Yapılacak Yerel Hükümet Seçimlerinde Üst üste Üçüncü Kez Görev Yapmasını İstedi.

0

Haber-Yorum

Avrupa’da en çok eleştirilen Macar Başbakanı Urban Budapeşte belediye başkanı ile Ortak bir basın toplantısı yaptı. Urbán, Tarlós’la birlikte yeni bir Budapeştenin kalkınmasına başkanlık edeceğini söyledi. Belediye başkanı, adaylığı doğrudan belediye başkanlığı seçimini ve Budapeşte belediye kalkınma kurulunun kurulmasını sürdürme konusundaki ısrarı da dahil olmak üzere “ciddi bir iç mücadele” için 2019’da yeniden adaylığı kabul ettiğini söyledi.Başbakan, Başkentteki yeni yatırım projelerinin 2030 yılına kadar devam edeceğini söyledi.

Tarlós ve Urbán da, Metro 3’ün yenilenmesi için on milyarlarca forintte merkezi finansman konusunda bir anlaşmaya vardılar.

Urbán, City Park buz pateni pisti ve National Horse Ahırları’nın yenilenmesi, Buda Vigadó’nun yenilenmesi, Dagály hamamlarının ve Müzik Akademisi’nin de yenilenmesi gibi 280 milyar dolarlık maddi  yatırımlar olacağını söyledi. Yaklaşık 600 milyar forinti içeren projeler arasında Buda Kalesi, Fiumei Yolu ve Yahudi Salgotarjani Caddesi mezarlıklarının restorasyonu, Opera Binası’nın yenilenmesi ve yeni bir atlet stadyumunun yapılması yer alıyor.

Urbán ayrıca, hükümetin belediye borcunda 217 milyardan fazla forinti kabul ettiğini de kaydetti. “Hepimiz Budapeşte’de eski parıltısını yeniden kazanmakla ilgileniyoruz ve hükümet Macaristan’ın ciddi bir şey üstlenebileceği konusunda Macaristan’ın ciddi bir ülke olabileceğine inanıyor. Bu hedeflere ulaşmak için güçlü, kendinden emin ve popüler bir belediye başkanı çok önemli.” dedi.

Muhalefetteki Sosyalistler, Urbán ve Tarlós’un Budapeşte hakkında  başarısız olduklarını söylediler. Urbán şimdiden Budapeşte sakinlerinden çok şey aldı.

Muhalefetteki Demokratik Koalisyon, Tarsos’un belediye başkanlığı için yarışmayı kabul etmesi üzerine Budapeşte’nin tüm yetkilerinden vazgeçtiğini söyledi. Partinin Budapeşte temsilcisi Erzsébet Gy Németh, “István Tarlós krallığının yarısını Viktor Urbán’a verdi.” Dedi.

Muhalefet partisi LMP’nin Budapeşte temsilcisi József Gal, bir belediye kalkınma konseyinin kurulmasının 20. yüzyıldan kalma bir fikir olduğunu ve bunun yerine düzenli sosyal istişarelerin ve referandumların yapılması gerektiğini söyledi. Karayolları yerine daha fazla bisiklet yolu ve yaya alanına ve ağaçların kesilmesi yerine daha yeşil alanlara ihtiyaç olduğunu ekledi.

Muhalif Párbeszéd Budapeşte Belediye Başkanı XIV Gergely Karacsony ortak başkanı ve belediye başkanı, Budapeşte’nin geçtiğimiz sekiz yıl içinde bağımsızlığının çoğunu kaybettiğini ve gelecekte hükümet desteği olmadan hiçbir gelişmenin mümkün olmayacağını söyledi. Son anlaşma uyarınca, iktidardaki Fidesz’in Budapeşte’deki tüm gelişmeleri “pratikte” kamulaştırdığını “ sözlerine ekledi.