Bask Bölgesi Sanayi Üretimi %3 Arttı.

0

İspanyanın En büyük üretim merkezi Bask Sanayi üretimi  Mayıs ayında% 3 arttı geçen yılın aynı ayına göre % 0.8 yıl bir artış oldu.

Bu yılın nisan ayına göre, Bask İstatistik Enstitüsü Eustat tarafından Çarşamba yayınlanan verilere göre büyüme% 1.2 olarak gerçekleşti.

İllere göre, Mayıs ayında sanayi üretim endeksinin yıl içi gelişimi Bizkaia (% 5,3) ve Gipuzkoa’da (% 3,3) pozitif iken, Álava’da% 1,1 oranında azaldı.

Mayıs endeksi tüm sanayi sektörlerinde pozitif büyüme kaydetti. Tüketim malları, dayanıklı malların% 11,5, dayanıklı olmayan malların ise% 7,1 oranında arttığı 2018 yılının aynı ayına göre% 7,9 arttı. Ayrıca, sermaye malları% 3,1, ara mallar% 2,7 ve enerji% 0,7 oranında artış görüldü.

Bask endüstrisinde en fazla ağırlığa sahip olan sektörler arasında Mayıs ayında topluluklararası olarak en yüksek büyüme gösteren sektörler, elektrik malzemesi ve ekipmanları (% 10,4), bunu elektrik, gaz ve buhar (6) izlemektedir. ,% 3) ve kauçuk ve plastikler (% 5.3).

En az büyüyen sektör ise% 1 ile ahşap, kâğıt ve grafik sanat sektörleri, aynı zamanda metalurji ve metal ürünleri ile% 1.3 oranında büyüyen makine ve teçhizat. Negatif oranlı birkaç ay sonra nakliye malzemesinin% 3 oranında arttığı görüldü.