Başka Dünya Yok…Dünya İklimine Sahip Çıkalım..

0

Haber-yorum

Genellikle dünya iklim değişikliği konuşulduğunda aslında herkes geyik muhabbeti eder.Ne zaman aşırı sıcak veya soğuk hava veyahut fırtına kapıyı çalar. O zaman  geyik muhabbetleri gerçek, sonuç alıcı, konuşmalara döner.Bilim adamlarının açıklamaları istatistikler her şeyi göstermektedir.Gelecek olan felaket herkesi etkileyecektir. Çünkü insanın hırsı dünyayı yok ediyor. Bunu önlemek için ya bazen küçük bir çocuk Greta örneğinde olduğu gibi veya bir kutup ayısının resmi şehirli dünyalıları harekete geçiriyor. İşin garibi bunlar günümüz insanın gündeminde bir sosyal medya konusu olmaktan öte geçemiyor. Bir ay sonra herkes olayı unutuyor.Ne zaman kadar felaket gelinceye kadar ama esas felaket gelince bir daha geriye dönüş olmayacak ona göre..

 

detaylar haberde

Takvimler 2018 ağustosunu gösterdiğinde İsveç’in başkenti bulunan parlamento binası önünde iklim değişikliğine dikkat çekmek için protesto gösterisi yapan 15 yaşındaki Greta Thunberg’in, bir sene gibi kısa bir sürede milyonların katıldığı bir hareketi başlatacağını kimse kestiremezdi.

Asperger sendromu yaşayan Greta şu an 16 yaşında. Greta’nın geçtiğimiz sene “İklim için okullar greve” pankartıyla yaptığı çağrı, 2019 Eylül’ünün son haftasında gelindiğinde dünya genelinde 185 ülkede 4 milyon kişiyi aşan ve bugüne kadar yapılan en büyük iklim protestosuna dönüştü.

Greta Thunberg,

Geçtiğimiz cuma günü New York’ta yapılan iklim yürüyüşüne 60 bin kişi katılırken, yetkililer şehirdeki 1.1 milyon öğrenciye gösterilere katılması için izin verdi. Avustralya Melbourne’de düzenlenen gösterilere 300 binin üzerinde kişi katılırken, İngiltere’de 130 bin, Almanya genelindeyse 1.4 milyonu aşkın aktivist sokaklara döküldü. Avrupa başta olmak üzere Pakistan, Hindistan, Afganistan, Uganda ve Tuvalu gibi küçük bir Pasifik adasında binlerce insan sokaklara dökülerek siyasileri ve yetkilileri iklim krizine çare bulmaya davet etti.

Thunberg’den dünya liderlerine: Bizi duymalarını sağlayacağız

Greta Thunberg, New York’ta yaptığı konuşmasından binlerce kişiye seslenirken “Eğer bizden korkan az sayıdaki o gruba dahilseniz, sizin için kötü bir haberimiz var. Bu sadece başlangıç. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, değişim geliyor.” dedi.

Thunberg, sloganlarla sık sık kesilen konuşmasında 23 Eylül’de New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne atıfta bulunarak, “Bizi gerçekten duyuyorlar mı? Bizi duymalarını sağlayacağız. Onları iklim konusunda harekete geçireceğiz. Biz güvenli bir geleceği hak ediyoruz. Bu çok büyük bir istek mi? Biz sadece okullarını asan ve işe gitmeyen genç ve yetişkinler değiliz. Bizler değişimin farkında olan insanlarız. Birlikte hareket edersek bizi kimse durduramaz.” diye konuştu.

Obama ile görüştü, BM İklim Zirvesi’ne katılacak
Uçağa binmeyi reddeden Greta Thunberg, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla okulundan 1 sene izin alarak duşu ve tuvaleti olmayan bir yelkenli gemiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmişti.

Burada ABD Kongresi’nde konuşma yapan genç aktivistin, eski ABD Başkanı Barack Obama ile olan buluşması da sosyal medyanın büyük ilgisini çekti. Greta Thunberg, cuma günleri katıldığı eylemler haricinde, çeşitli etkinliklerde yer alarak iklim değişikliği ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için bazı konuşmalar yapıyor.

İstanbul’da değişimden payını aldı

Greta, 23 Eylül Pazartesi günü New York’ta düzenlenecek BM İklim Zirvesi’nde de dünya liderlerine bir konuşma yapacak.