Beklenen kavga başladı

0

Rus Ortodoks Kilisesi Meclisi (Synod) Cuma günü yaptığı toplantıyla Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığını gündeme alan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’ne verilecek cevabı ele aldı. Toplantının ardından konuşan Rus Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Vladimir Legoida, Fener Rum Patrikhanesi tarafından yönetilen veya temsil edilen hiçbir etkinliğe katılmama kararı aldıklarını açıkladı.

 Synod: Anlaşılacağı dille ‘diplomatik ilişkileri sonlandırdık’

Kiliselerinde ibadet esnasında Fener Rum Patrikhanesi’nin isminin anılmamasının da karara bağlandığını açıklayan Legoida, “Bu ilişkilerde tam bir bozulma, seküler hayattan örnek verecek olursak, diplomatik ilişkilerin sonlanması” dedi.

Bu karara göre Synod, Fener Rum Patrikhanesi ile eş yürütülen tüm yapılarda, çalışmalarda ve organizasyonlarda temsilciliklerini askıya alacak. Ayrıca Legoid sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anma törenleri ve benzeri hiçbir seremonide de Patrik I. Bartolomeo’nun merasimlerine iştirak edilmeyecektir” denildi.

Rusya: Biz karışamayız

Bu gelişmelere ilişkin Kremlin’den yapılan açıklamada ise konunun yakından takip edildiği, Ortodoks camiasında her tür ayrılıklara karşı olunduğu ancak Rus devletinin kilisenin işlerine karışmayacağı bildirildi.

Editörün Yorumu

Ortodoks dünyasındaki beklenen kavga başladı. Synod meclisinde tarihi süreçte hiçbir zaman yer alamadığı için Ortodoks dünyasında Moskova patrikliğinin her zaman pozisyonu tartışılıyordu. Putin’in Rus patriğini nüfuz alanı olarak kullanmaya başlamasıyla Ortodoks dini anlayışlarının dışına çıkıp siyasi tartışmalara girmeleriyle Fener Moskova patrikliği ile mesafeli duruyordu. Bugün yaşanan gelişmeler bardağın taştığını gösteriyor.İzleyelim bakalım Putin’den ve Fener’den hangi hamleler gelecek.