Belgeler Katliamı Gösteriyor-5-

0

Amerika Birleşik Devletleri 1958’de 112 gün içinde Marshall Adaları’nda 35 bomba patlatmıştı. Bunların dokuzu Enewetak’ın Runit Adası’ndaydı. Butternut, Holly ve Magnolia gibi isimlerle bombalar gökyüzünde, su altında ve adaların tepesinde patladı.

 

ABD, 1946-51 yılları arasında , yüzlerce adalıyı tahliye etmeye zorlayan Bikini ve Enewetak atolls’taki 67 nükleer testin ilkine başladı. 23 bombadan 225 kilometreye kadar değişen dokuz bomba patlatıldı.

 

1958 de , ABD makamları yerüstü nükleer deneyler ve hızlandırılmış test olası bir yasağı konusunda endişe büyüdü. 28 Nisan – 18 Ağustos tarihleri ​​arasında son 33 bomba patlatıldı.

 

Askerler buldozerler ve hafriyat ekipmanları ile çevrilmişlerdi; radyoaktif toprağı, lagüne, okyanusa ya da muhtemelen yalnız bıraktıkları büyük çöp yığınlarına itiyorlardı; Hükümet raporları bu detaylarda farklılık gösteriyor.

 

Daha önce hiç bildirilmemiş olan açık olanı, Nevada’daki bir atom test yerinden 5 bin 500 mil taşınan 130 ton toprağın , 30 metre genişliğinde, 8 metre derinliğinde bir “konik tıpa” atıldığı Bomba, Fig, patlatıldı.

 

Arşiv belgeleri toprağın bir deneyin parçası olarak kullanıldığını, bilim insanlarının toprak türlerinin farklı patlama etkilerine ve krater boyutlarına nasıl katkıda bulunduğunu anlamalarına yardımcı olmak için kullanıldığını gösteriyor.

 

Marshalllı Adalet, Göçmenlik ve Çalışma Bakanı, Aden, “Marshalllı halkının ve özellikle de Enewetak halkının ilk defa bunu öğrendiklerini söylemek çok korkunç” dedi.

 

On yıl sonra, 1968’de, Savunma Bakanlığından ekipler yeni bir deney yaptı. Bu kez biyolojik silahları test ediyorlardı – düşman birliklerini düşürmek için tasarlanmış bakteri dolu bombalar ve füzeler.

2002deki askeri bilgi notunda ve Ed Regis, yazarı “Doom Biyoloji,” ABD hükümeti bilim adamları “onların tekneler ve maymunlar, uzay giysileri ve jet savaş uçaklarının” ve biyolojik olarak gelişmiş stafilokok enterotoksin  bulutlar Enewetak geldi B, toksik  gıda zehirlenmesine yol açtığı bilinen ve “en güçlü bakteri süperantijenlerinden biri” olarak kabul edilemeyen bir biyolojik maddedir .

 

Bakterilere atolün çoğuna püskürtüldü – Lojwa Adası’ndaki sıfır noktası ile ABD birliklerinin atolün temizliği için 10 yıl sonra görev yaptığı Lojwa Adası’nda.

 

Askeri belgelere göre, silah sicilleri tek bir silahın 926,5 mil kareyi (yaklaşık olarak günümüz Los Angeles’ının iki katı büyüklüğünde) kapsayabileceği ve% 30’luk bir zayiat oranı üretebileceği sonucuna vardı.

 

İki ciltli, 244 sayfalık “Speckled Start”  test kayıtları, Savunma Bakanlığı’nın Savunma Teknik Şubesi Savunma Teknik Bilgi Merkezi’ne göre hala sınıflandırılıyor.

 

Runit Dome, eskime ve yıpranma belirtileri gösteriyor. Beton kapağın yamuk kısımları çatlamış; sarmaşıklar ve yeşillik kenarlarından yukarı çatlamlar var. Temelinde, kahverengi acı su havuzları yıllar içinde parçalanan beton parçaları ile dolu…

Nükleer çöplük yıkılıyor

Spiderweb kapağı  çatırtıyor ve cephesinde eksik beton parçaları kullanıyor. Kahverengi, acı su havuzları kayıyor..

ABD nükleer bombalarının yarattığı  kraterin üzerine kurulan Tomb, ABD test programlarının Enewetak Mercan Adası’ndaki en radyoaktif ve toksik arazi bazlı atıklarını kapatacak şekilde tasarlandı. ABD hükümeti belgelerine göre, bu ışınlanmış askeri ve inşaat teçhizatı, kirlenmiş toprak ve 2,26 mil karelik lagünde patlatılan 43 bombanın plütonyum kaplı metal parçalarını içeriyordu .

 

Üç yıl boyunca 4.000 ABD askerinin 33 olimpik yüzme havuzunun ‘ışınlanmış toprağa değen toprağı ve iki olimpik yüzme havuzunun’ kirlenmiş enkaz değerindeki adaları atoll adasındaki adalardan atıp, Runit Adası’ndaki kraterin içine atması üç yıl sürdü.

 

Birçoğu bir beton bulamaçta karıştırıldı ve sonunda bir beton kubbe ile örtülmüş olan çukura döküldü. Temizlik sırasında altı kişi öldü; Haberlere göre , yüzlerce kişi ABD hükümetinin kabul etmeyi reddettiği radyasyona bağlı kanserler ve hastalıklar gelişti .