Berlin Öncesi Herkes Libya’da Gardını Aldı. Hafter’de Petrol Kartını Oynuyor.

0

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter’in kontrol ettiği limanlardan petrol ihracatı durduruldu. Bu durum, ülkenin toplam petrol ihracatının yarısından fazlasını etkiliyor.

Cuma günü Hafter yanlısı bir grup ülkenin doğusunda petrol ihracatının yapıldığı önemli merkezlerden Zuveytine limanına baskın düzenleyerek, görevlilerden limanın kapatılmasını istedi.

Hafter destekçisi grup, limandan ihraç edilen petrol gelirlerinin Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümetine gittiğini belirterek limandaki işlemleri durdurmasının ardından diğer limanların da benzeri şekilde kapatılacağını duyurdu.

Mismari: Bu bir halk hareketi
Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun sözcüsü Ahmed el-Mismari, düzenlediği basın toplantısında Zuveytine limanının kapatılmasının tamamıyla bir halk hareketi olduğunu, bu olayın kabile meclisleri ve sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

Limandan petrol ihracatının engellenmesi eyleminde kendilerinin bir dahli bulunmadığını hatırlatan Mismari, bu durumda “Halkın emirlerini yerine getirmekle mükellefiz” dedi.

Öte yandan ülkede petrolle ilgili tüm çalışmaları yöneten Libya Ulusal Petrol Kurumu Genel Müdürü Mustafa Sanallah imzasıyla yayımlanan yazılı duyuruda ise Libya’nın can damarının taraflar arasında tartışma konusu yapılmaması istendi.

Sanallah, petrol limanlarının kapatılması çağrılarının pazar günü düzenlenecek olan Berlin Zirvesi öncesinde ellerinin güçlü olması için atılmış bir adım olduğuna dikkati çekti.