Bitmeyen Gösteriler Hong Kong Ekonomisini Adım Adım Aşağıya Çekiyor.

0

Hong Kong , özel sektör faaliyeti Ağustos’ta son yılların en düşük seviyesine düştüğü için resesyonun eşiğine geldi.

 

Çarşamba günü yayınlanan  ankete, “Şubat 2009’dan bu yana özel sektör de en hızlı bozulma” olduğu belirtildi.

 

Haziran ayından bu yana, Hong Kong’da son yılların en kötü siyasi krizi ile karşı karşıya… Bireylerin Çin’in yargılanmak üzere anakaraya gönderilebileceği tartışması protesto dalgalarına yol açtı. Protestolarda, 13. haftaya girildi. Geçtiğimiz üç ay boyunca, göstericilerle polis arasındaki kavga gittikçe daha şiddetli bir şekilde hükümet karşıtı bir harekete dönüştü.

Pekin Sıkışıyor.

 

Pekin, giderek artan şiddet eylemlerini Hong Kong üzerindeki yönetimine doğrudan bir meydan okuma olarak görüyor. Huzursuzluktan ötürü başta ABD ve İngiltere olmak üzere “yabancı düşman güçlerini” suçluyor.

 

Yapılan Ankete göre, IHS Markit Hong Kong’un yöneticilerinin endeksinin (PMI), bir önceki aya göre 43.8’den Ağustos’ta 40.8’e düştüğünü gösteriyor. 50’nin altındaki herhangi bir rakam ekonomik daralmayı ifade ediyor.

 

Ankete göre, Çin’den verilen siparişlerin rekor oranda düştü. Ankete katılanların neredeyse yarısı, devam eden ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının yanında büyük çaplı protestoları öne sürerek Çin talebinde azaldığını  ifade ediyor.

Hong Kong Ekonomisinde Durgunluk

IHS Markit’in baş ekonomisti Bernard Aw, “En son PMI verileri, üçüncü çeyrekte durgunlukla olan bir Hong Kong ekonomisini ortaya koyuyor, çünkü ticari faaliyetler protestoyla ilgili felçlerle daha da ağırlaşıyor” dedi. “Anket şu anda genel olarak yıllık% 4.0-4.5 civarında bir yıllık ekonomik seviye göstergesi ortaya çıkıyor.”

 

“Üretimdeki, yeni siparişler ve ihracat satışlarındaki düşüş Ağustos’ta keskin bir şekilde hızlandı”, dedi.

 

Turizm gelirlerinde de Temmuz ayında% 12 düştüğünü ve Ağustos ayının sayısının daha da kötü olacağını belirtti. Ekonominin bir diğer önemli parçası olan perakende satışlar Temmuz ayında% 4 düştü.

 

Bu veriler, küresel danışmanlık Sermaye Ekonomisi’ndeki ekonomistleri “Hong Kong’un ekonomisinde durgunluk” olduğunu söylemeye yöneltti