BJP, Hindistan’ın Fabrika Ayarları ile Oynuyor.

0

BJP, Ahmedabad’ın İsmini Karnavati Olarak Değiştirmek istiyor.

Kıdemli BJP lideri Subramanian Swamy, Gucarat eyaletinin önemli şehirlerinden biri olan Ahmedabad’ın ismini Karnavati olarak değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Karnavati Üniversitesi’ndeki iki günlük Gençlik Parlamento etkinliğine katılan Swamy, üniversitenin adına vurgu yaparak şehrin de adının aynı şekilde değiştirilmesini istedi. Swamy bu isteğinin kişisel bir istek olmadığını, yıllar önce bugünün Hindistan başbakanı olan Gucarat eyaleti başkanının dönemin liderine bu konuda bir yazı yazdığını ancak kabul edilmediğini belirtti. Şimdi başbakan olduğu için Ahmedabad’ın Karnavati olarak değiştirmesi gerektiğini söyledi.

BJP  Dr. Subramanian Swamy 

Geçen yıl da bu isteğini dile getiren Swamy kendisinin Gucarat’ın damadı olduğunu, karısının Parsi ve Babasının ise Gucarat’ın Maharashta eyaletinden ayrılırken bir şef sekreteri olduğunu ifade etmişti. Böylece Swamy, Gucarat ile resmi bağlantısının olduğunu göstererek bu talebini meşrulaştırmıştı. Ayrıca eğitimini de Ahmedabad’da aldığını belirtmişti.

Ahmedabad’ın isminin Karnavati olarak değiştirilmesine dair söylemler yeni değil. Doksanlı yıllarda da BJP, Gucarat eyaletinin yönetimine geldiğinde bu yönde bir çabada bulunmuştu. Fakat dönemin Kongre hükümeti buna engel olmuştu. Kongre engeline rağmen, belediye resmi yazışmalarında Karnavati ismi kullanıldı. Karnavati, Hint alt kıtasında İslam yönetimi öncesi bir dönemde hüküm süren bir güçlü bir kralın adını teşkil eder ve Hinduların otoritesinin vurgulanması açısından önemli bir rol oynar.

Swamy, Karnavati Üniversitesi konusunda gençlere istihdam konusunda Hindistan’a yönelmelerini, yurtdışı bazlı girişimcilik ideallerini ülkeleri için kullanmalarını nasihat etti. Ayrıca bağımsızlıktan doksanlı yıllara kadar devam eden Sovyet Rusya modeli ekonominin terk edilmesiyle ekonominin büyümeye başladığını, ancak işsizliğin giderilemediğini, mevcut hükümetin ise bu konuda büyük çaba sarf ettiğini konusunda açıklamalarda bulundu. Son olarak da istihdam konusunda kadın ve erkek arasında fark olmadığını, Hint kültürünün de buna işaret ettiğini vurguladı.