Bloomberg de Havlu Attı.

0

Haber-yorum

Michael R. Bloomberg’in , pahalı başkanlık kampanyası bugün itibariyle fiyoskoyla sonuçlandı. Bloomberg  şaşalı bir kampanya başlattıktan üç ay sonra bugün başkanlık yarışından ayrıldı.

Bloomberg, Başkan Trump’ı yenmek için en iyi  güçlü aday olarak lanse edildi.Ama içi boş çıktı.

Bazı rakiplerin Beyaz Saray’ı satın alma girişimi olarak lanse ettikleri Bloombergin  başkanlık kampanyasını kendi kendini finanse eden için eşi benzeri görülmemiş bir çabası oldu. Bloomberg’in reklamları yarım milyar dolardan fazlaya mal oldu. Ülke çapında 200’den fazla  ofis ve binlerce ücretli personeli ile sağlam saha operasyonlarında bolca harcadı . Operasyonu, nihayetinde onlarca çalışanın kurduğu ve radyo, televizyon ile doğrudan posta reklamlarına yoğun bir şekilde harcandı. Bloomberg tüm rakiplerini gölgede bıraktı.

 

New York  eski belediye başkanı  Bloomberg, Demokrat partiden Kasım ayı sonlarında adaylığını ilan etti. Biden’in son zaferi ile yarıştan ayrıldı . South Bend’in eski belediye başkanı Pete Buttigieg ve Minnesota’dan Senatör Amy Klobuchar da dahil olmak üzere  Biden’in bir zamanlar muhaliflerinden biri de böylelikle tarih oldu.

Bloomberg’in ayrılışı Biden mı yoksa Sanders mi yaracak ?

Bloomberg’in yarıştan ayrılması Demokrat Parti’yi birleştirmeye yardımcı olabilir.  Ilımlı veya bağımsız seçmenleri Biden’den uzaklaştırarak  Bernie Sanders’e gelebilir. Vermont senatörü Sanders Salı günkü yarış da önemli sayıda delege yakaladı.

Kampanyası boyunca,  Bloomberg sadece Başkan Trump’ın yeniden seçilmesi değil, aynı zamanda   Sanders’in adaylığına karşı çıkmıştı. “Ülkenin devrimci bir değişim istediğini düşünmüyorum,” dedi. “Bence ülke evrimsel değişim istiyor ve Sanders çok devrimci bir adam.”demişti.

 

“Joe benden oy alıyor,” diyen Bloomberg, ayrılmayı planlamadığını tersine “Joe’ya okulu bırakıp bırakmayacağını sordun mu?” diyerek Biden’i tii’ye alıyordu.

 

Bakalım Sanders ne zaman havlu atacak veya Biden ne yapacak bu ilerleyen aylarda göreceğiz. Demokratlardaki rekabetten en memnun olan hiç şüphesiz Trump’ın mutlu olduğu orta da…