Brezilya da Enflasyon Düşüşte.

0

IBGE’ye (Brezilya İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü) göre Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran ayına göre% 1.26 oranındaki düşüşle Temmuz ayında yüzde 0.33’lük bir enflasyon kayıt edildi. Analistler, Mayıs ayında on bir günlük kamyon şoförleri  grevi nedeniyle Haziran ayında enflasyonun yapay olarak artmasından kaynaklandığını söylüyorlar.

IBGE IPCA yöneticisi Fernando Gonçalves, “Ağustos ayında, kamyoncu grevinin etkilerinin daha iyi gördük.” dedi.

Son sonuçlarla, IPCA, yılın ilk yedi ayında yüzde 2,94 ve son on iki ayda yüzde 4,48 oranında bir enflasyon tespit etti.

Haziran ayında gıda ve içecek segmenti, Haziran ayında yüzde 2,03 oranında artarak yüzde 0,12 oranında azaldı. Bu durum, Haziran ayından Temmuz ayına kadar enflasyondaki düşüşün ana gruplarından biri oldu.

En yüksek düşüşü kaydeden gıda ürünleri arasında soğan (yüzde -33,5), patates (yüzde -28.14), domates (yüzde -27,65), meyve (yüzde -5,55) ve et (yüzde -1,27) yer aldı.

Taşımacılık ayrıca Temmuz ayında enflasyondaki düşüşe katkıda bulundu.Yüzde 0,49 oranında bir enflasyon kaydetmeye devam etmesine rağmen, oran Haziran ayında görülen oranın çok altındaydı (yüzde 1,58).

Negatif taraftan Enflasyon verilerine bakıldığında, Temmuz ayında elektrik tüketim maliyeti Temmuz ayında yüzde 5,33 oranında artmış ve endekse katkıda bulunan ana segment oldu.muştur.

Ocak ayından bu yana elektrik fiyatları yüzde 13,78 oranında artarken, temmuz ayına denk gelen on iki aylık dönemde segment artışı yüzde 18,02 oldu.