Brezilya Rüşvet ve Yolsuzluğu Çözme Derdinde

0

Bir milyar dolarlık servetin biriktirilmesi ve kaybedilmesiyle tanınan Brezilyalı işadamı Eike Batista, yolsuzluk ve kara para aklama suçundan mahkum edildi. 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eike Batista, hükümet sözleşmeleri için Rio de Janeiro valisine  16,5 milyon ABD doları tutarında rüşvet vermekle suçlu bulundu. .

Rio de Janeiro’daki federal bir yargıç Pazartesi günü kararı imzaladı.  Batista’nın avukatı Fernando Martins, müvekkiline karşı davanın muğlak olduğunu ve temyiz edeceğini söyledi.

Dava, yabancı banka hesaplarında yaklaşık 100 milyon dolarlık bir aklama ve gizleme soruşturmasını kapsıyor. Savcılar yaklaşık 80 milyon ABD dolarının Cabral’a ait olduğunu iddia ediyorlar.

Petrol ve madencilik uzmanı olan Eike, bir zamanlar Brezilya’nın en zengin adamıydı ve 2011’de Forbes dergisi tarafından dünyanın sekizinci en zengin kişisi olarak listelendi. 2013 yılına gelindiğinde, servet, enerji sektörü şirketlerinde borçlar altında çöktü.

Batista’nın tutuklanmasını geçen yıl yolsuzluk suçlamalarıyla sardı. Polis memurları ilk başta, emri yerine getirmek üzere Batista’nın Rio de Janeiro’daki evine gitti, ama o orada değildi. Federal polis Batista’yı bulmak için Interpol’den yardım istedi ve kısaca bir  süre sonra a, Batista, New York’tan bir ticari uçuşla birlikte gözaltına alındı.