Brezilyada İktidar ABD yakın yönetim gelince ;Brezilya, büyükelçiliğini kısmen Kudüs’e taşıdı

0

Latin Amerika ülkesi Brezilya’nın, Kudüs’te diplomatik temsilcilik açtığı bildirildi.

Söz konusu karar, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun İsrail ziyareti sırasında açıklandı.

Brezilya’nın kararını, İsrail Dışişleri Bakan Vekili Yisrael Katz, Twitter hesabından Brezilyalı mevkidaşı Ernesto Araujo ile fotoğrafını paylaşarak duyurdu.

Katz, iletisinde, “Kudüs’te diplomatik misyon açtığınız için teşekkür ederiz. İsrail ve Brezilya ortak değerleri paylaşan gerçek dostlardır ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğini güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Brezilya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Kudüs’te açılan diplomatik misyonun ‘Brezilya’nın Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin bir parçası olarak hizmet vereceği’ dile getirildi.

Bolsonaro, Brezilya Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma sözü vermişti
Aşırı sağcı Brezilya lideri Jair Bolsonaro, göreve geldikten sonra Brezilya Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı planladığı belirtmişti.

Bolsonaro, devlet başkanı seçildikten sonra yabancı basınla yaptığı ilk basın toplantısında, İsrail’i uluslararası arenada da destekleme sözü vermişti.

Aşırı sağcı lider, “BM’de İsrail ile ilgili hemen hemen tüm meselelerde oyumuza güvenebileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.” diye konuşmuştu.

Diğer yandan başkent Brasilia’daki Filistin Büyükelçiliği ile ilgil yorum da yapan Bolsonaro, “Devlet başkanlığı sarayına çok yakın inşa edilmiş. Hiçbir büyükelçilik devlet başkanlığı sarayına yakın olamaz, bu nedenle büyükelçiliği taşıma niyetindeyiz. Filistin’in büyükelçilik hakkına sahip olmak için önce devlet olması gerekli.” ifadelerini kullanmıştı.