Brezilya’nın Sanayi Üretimi Şubat’ta Yüzde 0,7 Arttı

0

Brezilya’nın sanayi üretimi, Şubat ayında, Brezilya Coğrafya ve İstatistik Enstitüsü’nün (IBGE) araştırdığı 26 sektörün on altı ayında yükseldi ve toplam sanayi üretimi yüzde 0.7 arttı. Ancak bazı analistler sonuçlar konusunda iyimser değiller.IBGE’ye göre, göstergeyi artıran sektörler arasında motorlu taşıtlar (yüzde +6.7), gıda ürünleri (yüzde +3.2) ve kok, petrol ürünleri ve biyoyakıtlar (yüzde +4.3) yer aldı.

Öte yandan, azalan sektörler arasında en önemlisi , Minas Gerais eyaletinin Brumadinho bölgesindeki bir barajın kırılmasından sonra, demir cevheri üretimindeki düşüşün baskısı altında bulunan ekstraksiyon endüstrileri (yüzde -14,8) oldu .

Diğer önemli olumsuz etkiler tütün ürünleri (yüzde -8,5) ve giyimden (yüzde -4,8) kaynaklandı.

Ocak-Şubat 2019 için biriktirilmiş endekste, sanayi geçen yılın aynı dönemine göre% 0,2 düştü.

Şubat 2018’e kıyasla, sanayi sektörü dört büyük ekonomik kategoriden üçünde olumlu sonuçlarla yüzde 2.0 oranında büyüdü.

Brezilya’nın sanayi üretimindeki gelişme , Ulusal Sanayi Konfederasyonu (CNI) tarafından yapılan bir başka araştırmada da görüldü.

CNI uzmanları için, önümüzdeki aylarda satış sonuçlarında ve istihdam verileri sonuçlarında iyileşme görülürse, ülke tüketim ve yatırımda bir artış kaydedebilir ve sonuç olarak endüstriyel faaliyetlerde daha fazla hızlanma sağlayabilir .

IEDI ‘nin Geçen Salı günü yaptığı açıklamada, “Geçen yılın sonundan bu yana zaten negatif olduğu için endüstrinin durduğu açık” dedi.

Örgütün verilerine göre, ülkenin üretimi daha az olumsuz bir dönemden ve hatta bir dengeleme aşamasından geçiyor olabilir, ancak enstitü, Şubat üretiminin ancak stoklarını geri yüklediği için tepki gösterdiği varsayımının atılmaması gerektiğini söylüyor.

IEDI analistleri, “Bir şekilde, bir başkası, kesin olarak söyleyemediğimiz şey, endüstriyel büyümeye geri dönüş görmekte olduğumuzdur” dedi.