Bu Hata Yönetime Yazar

0

Maçtan önce Fenerbahçe taraftarları ‘hakem hatalarını’ protesto etmeye yönelik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bu yürüyüşün mottosu her şeyin özeti mahiyetinde. Sadece Fenerbahçe açısından değil, lig geneline baktığımız zaman sürekli hakem hatalarını tartışıyoruz. Hakemlerin kararları maçları hatta ligi şekillendiriyor. Kadıköy’de bir 90 dakika daha oynandı ve yine oynanan futbolun önüne geçen “hakem hataları” vardı. Bu işin sonu nereye gidecek, merak etmiyor değilim. Maç başladı, dakika henüz 13’ü gösteriyorken Skrtel’in Zuta’ya yaptığı hareketle tartışmasız kırmızı kartı es geçildi. Hadi hakem Fırat Aydınus’un gözüne toz kaçtı da birkaç metre ötesinde gerçekleşen bu pozisyonu göremedi diyelim.  VAR sana ne oldu, içerde çay kahve içip geyik muhabbet mi yapıyorsunuz? Bu saçmalıkla maçta ilk kırılma gerçekleşmiş oldu. Gelelim 10 dakika sonrasına..

23.dakikada ise bu sefer maçın ikinci kırılma anı yaşandı. Ceza sahası içinde Jailson’un yüzüne atılan net tokat şaşırtıcı şekilde VAR’ın dikkatinden kaçmadı ve Fırat Aydınus’u pozisyonu incelemesi için saha kenarına çağırdılar. Peki Fırat hoca ne yaptı, pozisyonu tekrar tekrar izlemesine rağmen oyuna devam kararı aldı. Skrtel’in pozisyonu nasıl tartışılmaz kırmızı kartsa, Jailson’a yapılan harekette aynı şekilde penaltıydı. Ne yaptın Fırat hoca, Skrtel ile vermediğin kırmızı kartı penaltıyla mı telafi ettin? Hangi çağın hareketi bu, kendi hatanı niye başkasının emeğini yiyerek telafi ettiriyorsun, sana bu gücü kim veriyor? Dolayısıyla ilk 23 dakikada hakemin hataları yüzünden, maçı bir taraftan alıp öbür tarafa verme çabalarına şahit olduk.

Konyaspor klasik Aykut Kocaman futbolu olan yüksek presle maça başladı. Fenerbahçe seri paslarla Konyaspor’un presini kırmaya çalıştı. İlk 10 dakika da kaleci Volkan topla en çok buluşan isim oldu, Skrtel ve Sadık baskı karşısında ya Volkan’a geri dönmek zorunda kaldı ya da aralarında pas yaptılar. Skrtel (75) ve Sadık (68) yapmış olduğu pas sayılarıyla, bu alanda zirvede yer almaları da durumu özetliyor.  Fenerbahçe hızlı hücum denemelerinde topu Zajc ile buluşturup onun şut özelliğinden faydalanarak, Konyaspor kilidini açmaya çalıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=xoXUxd8SFb4&t=30s

Fenerbahçe’nin baskılı olduğu fakat pozisyona giremeyip, gol bulamadığı bir maç vardı. Dakika 33’te Jahovic, Sadık’a yapmış olduğu bir hareketle kırmızı kart gördü. Herkes Fenerbahçe’nin golünü beklerken, Skrtel’in yapmış olduğu hata sonrası Fofana 70 metre top sürdü ve oldukça şık bir gol attı. Fofana özellikle mesafe bulunca daha çok parlayan bir isim. Konyaspor 10 kişi kalmasıyla rakibini daha çok kendi sahasında karşılamaya başladı ve Fenerbahçe de daha fazla ön alanda oynadı. Bu durum sonrasında maç Fofana için daha uygun bir duruma geldi, maçta yapmış olduğu driplingler ve 3’ü başarılı 4 çalım denemesi de bunun göstergesi. Konyaspor 10 kişi kalmış olmasıyla haklı olarak ilk yarıyı bu skorla sonlandırmak için kapandı, fakat ilk yarının son anlarında Dirar’ın ortasını Jailson golle tamamladı. Brezilya’lı oyuncu son haftalardaki çıkışını golle süsledi. İlk yarı 1-1’lik eşitlikle son buldu.

Nabil Dirar ise bence Fenerbahçe açısından sahanın en iyi oyuncusuydu. Faslı oyuncu %7.3 topa sahip olma istatistiğine sahipken %90 başarılı pas yüzdesiyle oynadı. Gerek hücum gerek savunma anlamında istatistik olarak her alanda zirvedeydi. 4 top çalmayla savunma anlamında en çok top çalan oyuncuyken, 7 kilit pasla hücum anlamında da zirvedeydi.