Bu pozlar bazılarını çatlatır

0

 

 

 

Çanakkale ve Kûtü’l-Amare’de kazanılan zafer haklı olarak bütün bir millet için övünç kaynağıdır. Fakat I. Dünya Savaşı’nda iki cephede kazanılan zafere bir üçüncü cephe daha ilave edilmelidir. Bu, Kafkas İslam Ordusu’nun 1918’de Kafkasya’da kazandığı zaferdir. Kafkas İslam Ordusu, Kafkas Türkleri ve Müslümanları üzerinde Rus ve Ermeniler tarafından kurulan baskıyı kaldırmak ve Bakû’nun bir Ermeni şehri hâline getirilmesini engellemek bakımından tarihî bir rol ifa etmiştir. Eğer bugün Bakû hâlâ bir Türk ve İslam şehri ise bu, Kafkas İslam Ordusu sayesinde olmuştur.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kafkas İslam Ordusu’nun teşkili ve Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere gittiği Azerbaycan’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmî törenle karşılandı.

Gençlik Sarayında gerçekleştirilen karşılama töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke millî marşları çalındı. Mevkidaşı ile tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerleri selamladı.

Heyetlerin takdiminin ardından askerî geçit törenini izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Gençlik Sarayına geçti.

Unutmadık Kardeşlerimizin Yanındayız..