Budapeşte’den bir tat ve renk Párisi Passage Café ve Brasserie

0

 

Bazen, dışarı çıktığınızda ne yediğiniz ve içtiğiniz değil, nerede yediğiniz ve içtiğiniz önemli olabilir. Bu tanım Passage Café ve Brasserie olmalıdır.

Uzun, titiz ve pahalı bir yenilemeden sonra Haziran 2019’da yeniden açılan Párisi Udvar, grubun prestijli Unbound Koleksiyonuna katılan Avrupa’nın dördüncü 110 odalı yüksek kaliteli Hyatt Hotel’e ev sahipliği yapıyor. Bu fin-de-siècle başyapıtında, zemin kattaki kafe ve brasserie, turistleri çekiyor.

Paris Passage

Site  1799 yılında inşa edilen Fransız başkentinin ilk kapalı geçidi olan Paris Passage des Panoramas’dan esinlenerek Budapeşte’nin ilk modern alışveriş merkezine olarak yapılmış.  Macaristan’ın ilk günlerinde şairler ve politikacılar, yazarların uğrak yeridir.

 

20.yüzyılın Paris ve Macar kafelerinin canlı atmosferini piyano müziği ve kokteylleri ile canlı alan dönüşmüş Paris şıklığı Budapeşte güzelliği ile çağdaş gastronomi burada buluşuyor.

 

Párisi Geçidi’nde oturun ve Jean-Paul Sartre ve Simon de Beauvoir tartışmaları ve Hemingway, Camus ve Picassoyu Les Deux Magots veya Café de Flore’de olduğunuzu hayal edin. Ya da Chaplin, Churchill ve Chevalier’in ünlü ziyaretçiler arasında yer aldığı Le Fouquet’de . Böyle görkemli bir yapıda olduğunuzda hayal kurmaya zarar vermez.

Paris Passage Café & Brasserie, orijinal ana binanın  temasını yansıtmak için altıgen yer karolarına sahiptir, 1909’da başlamış ve 1913’e kadar Şehir Tasarruf Bankası’nı olarak kullanılan mekan Mağribi-Gotik tarzda tamamlanmış.

Tablolar siyah mermer tepelerini benekli ve sandalyeler için bazı dekoratif ağırbaşlılık yemyeşil ev bitkileri ve koyu ahşap mobilyalar ile hasır işi sırtlarıyla  her iki uçta girişlere açık alandır.

Orijinal Tatlar

Tabii ki, ne yediğiniz ve içtiğiniz, nerede yapmayı seçtiğiniz kadar önemlidir ve Párisi Passage Café ve Brasserie burada uygun şekilde uyarılır.

Şık bir muamele için, örneğin, çekici kek seçimi, kahve-rom ganaj, sütlü çikolatalı mus, çikolata incileri, kahve dondurma ve uygulandığında eriyen küçük bir sürahi sıcak çikolatadan oluşan özel çikolata Párisi önemli bir tercih..

Ya da bir Hindistan Cevizi Muzlu Tart, macaronlar, bir Kestane-Erik Kubbe Kek ve daha tatlı , premium kahvelere sahip.

Çorbalar fındık granola ve gevrek üzüm ile Sunchoke Velouté’ye, yabani havuç püresi, marine edilmiş dut, Brüksel lahanası ve kiraz sirkesi tapyoka incileri ve son olarak Macar Gri buzağı, konfit patates ve havuç ile Geleneksel Gulyás..

 

Brasserie’nin spesiyaliteleri kaz ciğeri parfe ile Foie Gras Brioche, ev yapımı börek ve ayva çeşitleri ve ikinci bir ürün, doldurulmuş agnolotti erişte, trüf, peynir ve turşu balkabağı ile Ev Yapımı Agnolotti.

 

Paris Courtyard, mimari ve uygulamalı sanatlar hazinesidir. Süs detayları ve süslemelerle göz kamaştırır.

 

Párisi Passage Kafe ve Brasserie

Bölge V, Petőfi Sándor utca 2-4

Tel .: (+36) 70 702-4088

Kafe: Günlük 9: 00-22 : 00

Restoran: Günlük öğlen- 23.00