Bugün Macaristan,Szegedyiz.

0

Bugün Macaristandayız.

Szeged, Macaristan’ın Csongrád ilinde bulunan ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Bölgesel merkez olan şehirdeki, Szeged Üniversitesi; Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biridir.

Szeged’in seçkin üniversiteleri, gösterişli binaları, geniş caddeleri ve serin gölgeli parkları ile “Sunshine City”, Great Ovası’nın güneyinde yer alır ve İngiltere’deki ünlü Cambridge ile bir ikiz şehir kimliğini paylaşır. Öğrenciler dünyanın her yerinden gelen şehirlere geliyor.

Kendi başına çekici bir yer olmanın yanı sıra, Szeged  sınırlarının ötesinde değil, Balkanlar’ın güney bölgesine doğru yol alır. Macaristan’ın üçüncü büyük kentine bir kez vardığınızda, merkezi Dugonicstér’deki üniversite tarafından sunulan Turist Bilgilendirme Bürosu ile yolunuzu bulmak kolay. Eğitimli personelden ücretsiz bir harita aldıktan sonra, turistik mekanlara kolayca erişebilirsiniz.
Szeged’e trenle seyahat ederseniz, gördüğünüz ilk önemli dönüm noktası, şehre bakan görkemli “Votive” Katolik kilise kulesidir. Bir tramvay yolculuğu ya da 20 dakikalık keyifli bir tren istasyonu olan bu yer sizi  Gotik ve Doğu Bizans etkileri ile oldukça yakın zamanda inşa edilmiş,  mimari yapıya götürür. Aynı zamanda, basit ama çok etkili bir renk koordinasyonuna sahip bir yapıdır. Renkli kahverengi bir tuğla işçiliği ve beyaz astarlı “dekor” un ince dokunuşları, kentin kalbinde yer alan bu binayı birbirinden ayıran bir semboldür.Ayrıca Dom Meydanı’na bakan büyüleyici müzik saati. Bu mükemmel mekanik sanat eseri….

Yaz aylarında, bu açık alan, tiyatro, opera, caz ve benzerlerinin karışımıyla göze çarpan Szeged Açık Hava Festivali’ne ev sahipliği yapar.

Kentinin güzelliğinin altında bir dram yatar. Kentin çoğu,  1879’daki Büyük Sel yok olmuş Szeged  yeniden inşa edilmiş İmparator Franz Joseph “Szeged eskiden daha güzel olacak” dedi ve sözünü tuttu.Gerçekten şehir bir müze gibi…

1883 yılında inşa edilen sarı, neo-barok Varosháza belediye binası, ihtişamla tadı bir araya getiren temiz, gölgeli parkları…

Üstelik 1903 yılında Jósika utca’da inşa edilen Yeni Sinagog,  mavi ve beyaz parçalardan oluşan  iç mekanı ve hayranlık uyandıran cam kubbesiyle dikkat çeker.

Szeged gezmenizi tavsiye ederiz.