Bulgaristan Yolsuzlukla çalkalanıyor

0

Bulgaristan,Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu eski Maliye Bakanı Simeon Cankov’u arıyor. Komite başkanı Plamen Georgiev’e göre, Djankov’a gelmesi ve gelirini beyan etmesi yönünde yapılan talep başarısız oldu.

Yeni yolsuzluk karşıtı kurum, enerji dağıtım şirketi EVN’in hisseleri için daha düşük fiyatların özelleştirilmesi suçlamalarıyla bağlantılı olarak eski Enerji Bakanı Traycho Traykov ve işadamı Ivo Prokopiev’i Simeon Cankov’u inceliyor.

Plamen Georgiev’e göre, Traycho Traykov’un varlıkları teftişe göre yaklaşık 2.4 milyon BGN’lik bir boşluk tespit edildi.

Djankov, Traikov ve Prokopiev, savcılığa göre, indirimli fiyatlarla yapılan enerji dağıtım şirketi EVN’nin kalan devlet payının satışı için Ocak 2017’de suçlandı. Ancak, dava, üç usulsüz mahkemenin kovuşturmanın iddianamesini önemli usul ihlalleri için geri göndermesi olarak gitmedi.

Ancak, yeni yolsuzlukla mücadele komisyonu üçünün mülkünü incelemeye başladı. Ancak Komisyon, Cankov ile ilgili soruşturmayı bitiremediği için gelirini beyan etmediği için başkan Plamen Georgiev’a söyledi.

Ancak, Traicho Traikov aleyhindeki soruşturma sona erdi ve varlıkları mahkeme tarafından yaklaşık 2.4 milyon leva arasında bir tutarsızlık için ele geçirildiğini söyledi. Traikov, miktarı nasıl edindiğini kanıtlamak için Cuma gününe kadar var.

Bu arada Georgiev, Başbakan Boyko Borisov’un çıkar çatışması olmadığını açıkladı. Sol muhalefet partisi tarafından Vitosha “Bistritsa” ile yaptığı karşılaşmalar sırasında başbakanın spor bahisleri için logoya sahip bir tişörtü takmasıyla ilgili bir sinyal verildi.

Ancak Plamen Georgiev’e göre futbol oynamak bir iş değildi. Georgiev bir kez daha DPS Delyan Peevski’den milletvekilinin en azından belgelere göre açık bir tarihi olduğunu doğruladı. Komisyonun bu tür yetkileri hiçbir ücret ödemeden yaptığı gibi, kendisine karşı yapılan denetimlerin banka bilgilerinin ifşasını içermediği anlaşıldı.