Bunlar İnsan Fare Değil-4-

0

” Atom Enerjisi Komisyonu’nun ABD’li bir yetkilisi olan Merrill Eisenbud, Ocak 1956’da ajansın Biyoloji ve Tıp Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada. “Bu insanların Batılıların yaşadığı gibi yaşamadıkları doğru olsa da, medeni insanlar, aynı zamanda farelerden daha çok bizim gibi oldukları doğru.”

 

Yeniden yerleşim, Rongelap halkı için felakete yol açtı. Kanser vakaları, düşükler ve deformasyonlar çoğaldı. On yıl sonra, 1967’de, 10 yaşından küçük 19 adadan 17’sinde ve Bravo’da patladığı gün adada tiroid bozuklukları ve büyümeleri gelişmişti. Bir çocuk lösemiden öldü.

Radyasyona maruz kalması nedeniyle tiroidini çıkartan Joseph, yedi yılını günlük tiroid ilacı alarak vücudunun aksi halde üretmeyeceği hormonları üretmesini sağlayarak geçirdi.

 

Kalın, dalgalı gri saçlı sessiz, onurlu bir kadın olan Joseph, büyüdüğü bozulmamış atollerden çok farklı bir yer olan başkent Majuro’da bir cüruf evinde yaşıyor.Sele eğilimli bir yolla birbirine bağlanan üç alçak adadan oluşan Majuro, uzun ve dar ve yaklaşık 28.000 kişinin yaşadığı Marshall Adaları nüfusunun yarısına ev sahipliği yapıyor.

Joseph evini özlediğini söylüyor, ama bir daha geri dönemeyeceğini biliyor.

“Rongelap’ta yaşarken bir birliğimiz vardı” dedi çocukluğundan. “Birlikte çalıştık, birlikte yedik, birlikte oynadık. Bu kayboldu. ”

 

40 yıldan daha uzun bir süre önce, ABD yetkilileri Runit Adası’ndaki çizgisiz bir bomba kraterinde plütonyum ve diğer atıkları nükleer testinden gömüp betonla kapladılar. Enewetak Atoll’da bulunan sözde Tomb, gelgitle doludur, radyoaktif suyu emerek yakındaki mercan resiflerine aktararak deniz yaşamını kirletir.

1963’teki testler yasaklanmadan önce ABD’nin son dönem nükleer patlamalarını görmezden gelen bir harikaydı Enewetak’ta açıkça görülüyor.

 

1948 ve 1958 yılları arasında ABD ordusu burada 43 atom bombası patlattı. ABD, Birleşik Krallık ve Sovyetler Birliği ile nükleer denemeye ilişkin 1958 tarihli geçici bir moratoryumu kabul ettikten sonra, ABD, atolü geleneksel ve biyolojik silah test alanı olarak kullanmaya başladı. Sonraki 18 yıl boyunca ABD , Kaliforniya’dan balistik füzeler attı , adalarda virülent bakteri formlarını test etti ve lagündeki bir dizi diğer büyük, geleneksel bombaları patlattı .

 

1972’de ABD bölgedeki askeri çıkarlarını neredeyse tükettikten sonra, Enewetak liderlerini 1946’dan bu yana ilk kez atollu görmeye davet etti.

 

Olayın Enerji Bakanlığı raporuna göre, Enewetak liderleri “atalarının anavatanlarını ziyaret edebildikleri için çok memnundular, ancak gördüklerine  utandılar