Bütçe kabul edildi: İstanbul’a dev hizmetler geliyor

0

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Belediye Meclisi’ne 2016 bütçesini sundu.

Değerlendirmelerin sonunda oylanan İBB’nin 2016 Yılı Bütçesi 154 kabul, 62 ret oyuyla kabul edildi.

Meclis’te konuşan Topbaş, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu FITCH’in İBB’nin uzun vadeli kredi notunu yükselttiğini, Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR’nin ise İBB’yi en yüksek düzeyde yatırım yapabilir kategoride gösterdiğini söyledi. Topbaş, son kredi notlarının İstanbul’un yatırım yapılabilir bir kent olduğunu açıkça gösterdiğini kaydetti.

2019 yılı sonunda İstanbul’un 483 kilometre raylı sisteme kavuşacağını vurgulayan Topbaş, 2016 yılında raylı sistemlerde tarihi bir hamle yaparak 10 metro hattının yapımını başlatmayı hedeflediklerini belirtti. 2016’da 3. Havalimanı için 2 ayrı metro hattında ve 3 katlı Tüp Geçiş Projesinde somut adımlar atılmış olacağına da dikkati çeken Topbaş, göreve geldiklerinde 45 kilometre olan raylı sistem hattını 145 kilometreye çıkardıklarını vurguladı.

İBB şirketlerinin de 2016’da birçok yeniliğe imza atacağını belirten Topbaş, Belbim’in İstanbulkart’ın elektronik para kartı haline getireceğini vurguladı. Topbaş, “Kredi kartı değil, bir cüzdan, nakit para gibi her yerde geçebilecek bir kart. İnsanlarımız bu kartla rahatlıkla her yerde alışveriş yapabilecek” dedi.

İmar AŞ’nin gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketine dönüşeceğini, bununla ilgili adımları attıklarını anlatan Topbaş, Halk Ekmek’in ekşi mayadan ekmek üreteceğini, 6 yeni cep otoparkının yapımına başlayacaklarını, Beltur’un işleteceği nostaljik yandan çarklı vapur yapacaklarını, İstanbulluların restoran ve kafe hizmeti verecek bu vapurla nostaljik seyahat de yapabileceğini söyledi. İBB’nin en iyi hizmeti sunmak ve insanları daha fazla mutlu edebilmek için çalışmalar yapmaya özen gösterdiğinin altını çizen Topbaş, Kiptaş’ın da 2016’da 10 bin konut hedefi koyduğunu anlattı.

2016’da İstanbul’a 1000 yeni otobüs daha alarak yolcu yoğunluğunu azaltacaklarını ve yeni hatlar açacaklarını anlatan Topbaş, engelli vatandaşların kullandıkları araçları tamir eden bir birimin de hizmet verdiğini kaydetti.

Topbaş, yandan çarklı gemilerinden bir tanesini yeniden ihya ederek Beltur şirketinin bir nostalji lokantası olarak kentin boğazında ring yapmak suretiyle isteyenin yolculuk, isteyenin kafeteryasından hizmet alabileceği bir proje yapılacağını belirtti.

Kentsel dönüşüm konusunda İBB’nin İTÜ ile Stratejik Plan hazırladığını açıklayan Topbaş, “Uygulamaya dönük master planı yapıyoruz. Sıradan, kendiliğinden oluşan bir kentsel dönüşüm değil, planlı, bilimsel ve ayakları yere basan bir kentsel dönüşüm için adımları atacağız” dedi.

İstanbul’un gece görünümünü çok daha güzel hale getirmek için Aydınlatma Master Planı’nı hazırlayacaklarını da belirten Topbaş, anıtsal yapılar ve tarihi eserler başta olmak üzere, şehri farklı noktalardan çok daha güzel yansıyan bir kent haline getirmek için böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Kadir Topbaş, İstanbul’un turizmde ciddi mesafeler aldığını ancak yıllık 12 milyon turistin yeterli olmadığını belirterek, 20 milyon turisti aşmak için İstanbul’da kongre ve fuar kampüsü kuracaklarını açıkladı.

“Yenikapı’da Miniatürk’ün iki katı büyüklüğünde Miniaworld’u kuruyoruz. Projelendirme bitti. Yine Yenikapı’ya Feshane etkinliklerini taşımak için 9 bin metrekarelik, gerektiğinde bölünebilen modern bir çadır kuracağız. Fuarlara, sergilere ev sahipliği yapacak bu alan etkinliklerin de merkezi olacak. Topkapı Kent Müzesi’nin yapımına başlıyoruz. Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’nın restorasyonu bitti. Buraları müze yaparak turizme açmayı hedefledik. Haliç Tersanesi’nin bulunduğu noktada Bilim Teknoloji Müzesi kurma çalışmamızın projelendirmesinde son safhaya geldik. İstanbullular ve turistler için park ve meydanlarda var olan ücretsiz interneti de yaygınlaştırıyoruz. Otobüslerimizin tamamında ücretsiz internet olacak.”

Kadir Topbaş, bütün gelişmiş şehirlerde ulaşım problemi yaşandığına dikkati çekerek, İstanbul’un toplu ulaşım sistemlerini daha da geliştirmek adına bütçede en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını vurguladı. 8 milyar 42 milyon liralık ulaşım yatırımı yapacaklarını aktaran Topbaş, çevre yatırımlarına 5 milyar 818 milyon lira ayırdıklarını, kültür-sanat, sağlık ve sosyal yardımlar ile diğer alanlardaki yatırımların da artarak devam edeceğini ifade etti.

“İstanbul’da gelecek yıl sonunda günlük 7 milyon kişi raylı sistemleri kullanır hale gelecek. İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak. Sizlere güzel bir haber vermek istiyorum. Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladı ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçecek.”

Kadir Topbaş, 2016 yılında yapımına başlanacak hatlar arasında, “Göztepe- Ataşehir-Ümraniye”, “Çekmeköy -Sultanbeyli”, “Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan”, “Kaynarca-Tuzla”, “Pendik – Kaynarca”, “Bağcılar – Halkalı”, “Başakşehir- Kayaşehir”, “Mahmutbey – Bahçeşehir”, “Yenikapı – Sefaköy”, “Eminönü – Alibeyköy” (tramvay) olduğunu açıkladı.

İstanbul’da 3 tünel yolunu devreye aldıklarını ve bu bölgelerde trafikte rahatlamalar olduğunu aktaran Topbaş, bu yatırımların devamını getirmek ve karayollarının rahatlaması adına 5 yeni tünel projesine daha start vereceklerini söyledi. Topbaş, bu tünel projelerin, Dolmabahçe – Levazım, Levazım – Baltalimanı, Baltalimanı – Ayazağa, Ayazağa – Çayırbaşı, Sarıyer – Zekeriyaköy arasında olduğunu dile getirdi.

Kadir Topbaş, su ve atık su arıtmalarında kullanılan elektrik nedeniyle en büyük enerji tüketicisi konumundaki İSKİ’nin, kendi enerjisini üretecek olmasını İstanbul için bir başka tarihi adım olarak nitelendirdi. Yılda 380 milyon liralık enerji tüketen İSKİ’nin Edirne şehri kadar tüketim yaptığını dile getiren Topbaş, “2016 yılında başlayacağımız projeyle İSKİ, rüzgar ve güneş enerji santralleri kurarak enerji üretmeye başlıyor. Birtakım siyasi ya da başka mülahazalarla asla su kesintileri yapmayız. İnsanın olduğu her yere hizmet sorumluluğunu taşıyoruz. Bu su kesintilerinin çoğu elektrik kesintisinden yaşanıyor. Bundan dolayı İSKİ bu sıkıntılara bir daha düşülmemesi için dev jeneratörler aldı”

“Çırpıcı Parkı da çok yüksek bedeller ödenerek halka açılan dev bir park olarak hizmete alındı. Bu anlayışımız 2016’da da devam edecek. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ifade ettiği, İstanbul’da 5’er bin metrekarelik altları otopark üstü yeşil alan olan en az 200 yeni park çalışmasıyla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Yoğun yapı adaları içerisindeki bazı bölgelerde yapacağımız bu parklar birleştirilerek 10 bin metrekareye de çıkabilir. Bu alanlarda kimseyi mağdur etmeden kentsel transfer yaparak nefes alınacak alanlar ortaya çıkacak. İnsanların dinlenip nefes alabileceği ve çocukların oynayabileceği bu mekanlar için somut adımlar atıldı. 2016 bu alanda da çok önemli gelişmeler olacak. İstanbul’un marka değeri olan İGDAŞ’ı da İstanbul halkına arz edeceğiz. Dünyada olmayan bir yöntemle öncelik abonelerin olacak. Devrim niteliğinde bir kararla bu şirketimizi halkımıza açacağız. Vakti geldikçe diğer şirketlerimizi de halkımızla paylaşacağız.”