Çaresizlik K19

0
23 Nisan 2003 de gösterime giren dram, aksiyon ve gerilim içeren savaş filmidir.  Yönetmenliğini Kathryn Bigelow un üstlendiği filmde başlıca  rolleri Harrison Ford ( Kaptan Alexei Vostrikov ) ve Liam Neeson ( 2. Kaptan Mikhail Polenin ) paylaşıyorlar.
 Rus yapımı denizaltı olan K-19 çıktığı ilk yolculuğunda büyük bir faciaya sebep olur. Atlantik Okyanusunda yolculuk sırasında teknik bölümde çıkan bir sorun nedeniyle ölümcül bir nükleer sızıntı gemiyi sarmak üzeredir. Bunu engellemek için canını dişine takan denizaltı görevlilerini tehlike ve gerilim dolu saatler yaşayacaktır.
Bu arada gemi kaptanı ile 2. kaptanın yaşadığı fikir ayrılığı ve mürettebatın yaşadığı emir – komuta zinciri sıkıntısı dikkat çekiyor. Denizaltındaki nükleer maddenin denizde sızmasını önlemek için canları pahasına bir mücadeleye girişirler. Ayrıca bu film, içeriği ile de sanki Rusya’nın kuzeyindeki Barent Denizinde, Kursk denizaltısını yaşadığı korkunç faciayı anlatıyor. Bu faciada gemi 118 mürettebata mezar olmuştu. Bu tarz filmleri sevenlere tavsiye ederim.
  Saygılar,