Çavuşoğlu:”Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması mümkün değildir.”

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin F-35 savaş uçaklarını vermemesi durumunda Türkiye’nin ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidereceğini söyledi.

Çavuşuğlu, “Türkiye’nin de yeni nesil uçaklara ihtiyacı var, kendimiz üretinceye kadar. O zaman nasıl S-400 için başka arayışlar içine girdik ve en son S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptıysak, o zaman Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermek ister ve en doğal hakkıdır. Buna da kimse bir şey diyemez.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, F-35 programındaki diğer ortakların Türkiye’nin çıkarılması kararına destek vermediğini söyleyerek, “Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması mümkün değildir.” şeklinde konuştu. Bu yönde bir karar için oy birliği gerekeceğini belirten bakan, tüm NATO üyelerinin hemfikir olmadığını belirtti.

“S-400’ler 2020 yılı başında kurulacak”
Bakan, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin 2020 yılı başında kullanıma gireceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400 alımı nedeniyle ABD’nin CAATSA kapsamında Ankara’ya yaptırım uygulayacağını düşünmediğini söylerken, herhangi bir yaptırımın kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Bakan, “ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz saklımız yok, karşı adımlar atarız. Bu tehdit de değil blöf de değil.” diyerek gerektiğinde adım atılacağını belirtti.