Çevreci Proje İle Mültecilere Destek

0

80 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Zatari Kampı’nda hummalı bir temizlik çalışması yürütülüyor. Kampın çöp ve atık problemini çözmek için 20 sivil toplum kuruluşundan oluşan OXFAM ile birlikte bir geri dönüşüm programı uygulanmaya başlandı. Proje sürdürülebilir çözümler sunarak uygun iş ilanı sağlıyordu.

Mülteciler ve ev sahibi ülkeler açısından oldukça faydalı bir proje görünümünde. Böylece hem kirliliğin önüne geçilmiş olacak hem de mültecilere uygun olanaklar sağlanmış olacaktı.

Bir süre sonra bazı engellere takışan proje ile ilgili bir takım eleştiriler gündeme geldi. Programa katılımın çok az olduğu ve desteğin çok yetersiz olduğu söyleniyor.

Üç aylık bir süreden sonra proje sekteye uğradı ve bunun üzerine 2017’de OXFAM bir kamuoyu bilgilendirme programı başlattı. Ve sonrasında işçiler çöpleri toplamaya ve kampın içindeki atık idare merkezinde işlemden geçirmeye başladı. Proje tekrar aktif hale gelmiş oldu.

Bunlardan ziyade en önemlisi geri dönüşüme giden atıklar ihtiyaç sahiplerine gelir kaynağı oluyor. Bu sayede mülteciler için hem bir geçim kaynağı sağlanmış oluyor hem de ülke kirli atıklardan verimli bir şekilde kurtulmuş oluyor.