Cezayir: 81 yaşındaki Bouteflika’yatepkiler büyüyor

0

Öte yandan Cezayir Kültür ve Demokrasi Birliği Partisi yaptığı yazılı açıklamada, resmi makamların gösteri düzenleme izni vermemesine rağmen, sosyal paylaşım sitelerinde yapılan çağrılara karşılık veren pek çok kişinin farklı bölgelerde gösteri düzenlediğini ifade etti.

Ulusal Halk Meclisi Başkanı Muaz Buşarib ise mecliste yaptığı konuşmada, “Ülkenin içinde bulunduğu şartlarda her türlü desteğe, birleştirici söylemlere ve toplumu zaman ve enerji kaybına sebep olan hayali çatışmaların dışında tutmaya ihtiyacımız var.” dedi.

Gösterilerin sürdüğü Cezayir’de, hükümet yanlısı partiler Buteflika’nın adaylığı için 4 milyon imza toplayarak seçimlere hazırlanırken, muhalifler de ortak bir aday çıkarmak için uzlaşmaya çalışıyor.

Önde gelen muhalefet partileri, önümüzdeki günlerde Buteflika karşısında ortak bir aday çıkarma konusunu görüşmek üzere toplanacaklarını açıkladı.

Abdülaziz Buteflika, 10 Şubat’ta halka yönelik yayınlanan mektubunda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 5’inci kez aday olduğunu açıklamış ve seçimi kazanması durumunda da bazı reformlar yapacağı sözünü vermişti.

Buteflika 2013 yılında geçirdiği felç nedeniyle yalnızca tekerlekli sandalye ile seyahat edebiliyor.