Çin, AB ye Arka Kapından Girmeye Çalışıyor: Xi Jinping Çek’i Ziyaret Edecek.

0

Xi Jinping bu hafta Çek’ yapacağı ziyaret Ülkeyi ikiye böldü.Çek Devlet başkanı Miloš Zeman  ülkedeki Çin düşmanlarına rağmen Çin ile ilişkilerini geliştireceğini ülkesinin bağımsız olduğunu AB den ayrı bir politika izleyebileceğini söyledi.

Çek Cumhurbaşkanı Miloš Zeman, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ziyareti öncesinde Çin televizyonuna röportaj verdi.

Zeman, Çek Cumhuriyeti ile Çin arasındaki ilişkilerde yeni bir çağ açacağını söyledi.

“Yeniden başlayalım çünkü Çin ile Çek Cumhuriyeti’nin eski hükümeti arasında çok kötü bir ilişki vardı. ‘Eski hükümet’, vurguluyorum. Zira bu [eski] hükümet Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin baskısına boyun eğdi, ”dedi .

Zeman, 2010’dan 2013’e kadar ülkeyi yöneten Petr Nečas hükümetine (Civic Democrats, ODS) atıfta bulundu.

Zeman,“Şimdi yine bağımsız bir ülkeyiz ve kendi çıkarlarımıza dayanan dış politikamızı oluşturuyoruz. Hiçbir ülkenin iç işlerine karışmıyoruz. ”Dedi.

Muhalefetteki TOP 09 partisinin başkanı Miroslav Kalousek, Çek Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’nin bir parçası olduğunu belirtti.

Kalousek, aynı şekilde, Çek Cumhuriyeti’nin ABD’yi de içine alan NATO’nun bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi. Bu ziyaretin ülkenin güvenlik ve dış politika üzerinde uzun vadeli bir etkisi olacağını ifade etti.  Çek cumhurbaşkanının “itici ifadelerinin” herkes için utanç verici olduğunu söyledi.

Kalousek, hükümetin Batı yanlısı politikaları olmasına rağmen, Nečas hükümetinde dışişleri bakanı olan Karel Schwarzenberg’in (TOP 09) geçmişte Çin ile dış ticaretinin kuvvetlendirdiğini söyledi.

 

Nečas ayrıca, hükümetinin diyaloga dayalı Çin’e yönelik pragmatik bir politikaya sahip olduğunu ve bir tarafının dünyayı diğerine dayattığını söylemediğini belirtti. Hükümetinin Çin ile ilişkilerin geliştirilmesinde güçlü adımlar attığını ve birkaç üst düzey toplantı gerçekleştirdiğini söyledi.

ODS’nin başkanı olan Petr Fiala da Twitter’dan cevap verdi. “Çin ile ekonomik ilişkiler geliştirmek doğru, ancak dizlerimizin üzerine düşemeyiz ” dedi.

Ayrıca Zeman’ın önceki hükümetlerini AB bayrağını uçurmadığı için eleştirdiğini de belirtti. “Şimdi hangi bayrakla uçacağız?” Diye sordu.

Zeman’ın koalisyon üyesi ANO’nun dış politika sözcüsü Pavel Telička, Zeman’ın sözlerinin “Çin’e karşı utanç verici bir cehalet ve utanç verici bir hizmet” olduğunu  söyledi.