Çin, ABD Karşı Ticari Savaşta AB Müttefik Aramaya Başladı: Hedef İspanya

0

Washington’la ticaret çatışmaları arasında küresel müttefikler arayan Cumhurbaşkanı Xi Jinping İspanya’yı yanına çekmek için kesenin ağzını açtı.

Xi ve Kral Felipe VI, İspanya’nın onur konuğu Madrid’de geldi.,First Lady Peng Liyuan ve İspanyol Kraliçesi Letizia birlikte töreni izledi.

Xi ve Başbakan Pedro Sanchez çarşamba günü ve İber jambonunun Çin pazarına  ihraç etmek de dahil olmak üzere yaklaşık 20 yakın antlaşma imzalanması imzalandı.

Xi, iki gün sürecek olan İspanya ziyaretini Cuma günkü G-20 liderleri zirvesinde Arjantin’e uçarak ve Çarşamba gününe kadar Panama ve Portekiz’i ziyaret ederek gerçekleştirecek.

Pekin, diğer Avrupa Birliği üyeleri ana kara yatırımlarını kısıtlamaya çalıştıkça İspanya ve Portekiz ile ilişkileri güçlendirmek istiyor.

Paris merkezli düşünce kuruluşu Asia Center’ın başkanı Jean-Francois Di Meglio, “Mutlak rakamlara yönelik Çin yatırımları İngiltere ve Almanya’da daha yüksek, ancak GSYİH’nın bir yüzdesi olarak, İspanya ve Portekiz’de daha büyük” dedi.

Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, bu hafta sonu Arjantin’de, ticaret anlaşmazlığının çözülüp çözülmeyeceğini ve ne şekilde çözüleceğini belirleyen önemli bir oturumda, Xi ile bir araya gelecek.

Trump, geçtiğimiz hafta sonu Rusya’nın üç Ukrayna deniz gemisini ele geçirmesini takiben oturumu iptal edebileceğini söyledi.