Çin ABD savaşı üzerine bir Amerikalı Değerlendirmesi

0

ABD’nin Çin’le başlattığı ticaret savaşı, her iki ülkede daha fazla ekonomik zarara neden olmak üzeredir.Bu savaşın izleri her yerde, dünyanın en büyük iki ekonomisinin sahip ülke çatışması   uluslararası etkisini göstermeye başladı.

Trump yönetiminin Çin’i hedeflemesi güdüsel olarak haklı olabilir. Zira, ABD ve diğer önde gelen sanayileşmiş ekonomilerin Çin’in fikri mülkiyet haklarını çalmaya devam etmesine ya da yabancı firmaların ticaret sırlarını aşarak Çin’in Çin pazarına girmesine izin vermesine kayıtsız kalınamayacağı ortadır.

Ancak, gümrük vergilerinin – özellikle tek taraflı olarak – uygulanmalarının  Çin’in davranışlarını değiştirmiyor. (ABD ye yapılan ihracat  Temmuz ayında yüzde 13,3’lük bir artışa işaret ediyor. ), ABD’li tüketicilere ve üreticilere bu süreçte zarar veriyor.

Özellikle ihracata yönelik tarım sektörü ile Minnesota  savunmasız durumdadır. İdare, çiftçilere açıklanan 12 milyar dolarlık yardım paketi konusu hala belirsiz. Paket diğer sektörleri  de olsa,  tarım sektörlerini kurtarmayacak gibi duruyor. Bu sektörlerin bir kısmı, agırlıklı olarak Çine satış yapıyor. Pekin’in 16 milyar dolarlık Çin ihracatı için daha önce açıklanan yüzde 25’lik tarifelerle daha ileri gitmesi bunun üzerine Trump karşı hamlesinden dolayı  çiftçiler gibi acı çekecek gibi.

 Beyaz Saray, 200 milyar dolarlık Çin ihracatı için yüzde 25’e kadar tarifeyi düşünüyor. Çin muhtemelen ayni cevap verecektir.

Başkan Donald Trump, Çin’in daha çok ABD’ye ihraç edeceğinden daha fazla zarar verebileceğine inanıyor. Buna karşılık Pekin’in ABD şirketlerini engelleyecek birçok seçeneği var. Ve Çin zaten başka pazarlardan soya fasulyesi ve diğer ürünleri satın alma konusunda istekliliği var.ABD başlı değil.  Pekin ile Washington arasında bir anlaşmaya varılabilirse ABD Çiftçisi zararı en az olarak atlatmış olacak yoksa durum sıkıntılı gibi görülüyor.

Kongre bu süreçte başkanı frenlemelidir. Ticaret anlaşmazlıklarda daha çok ulusal bir yaklaşımı teşvik etmelidir. Buna benzer zarar verici dinamiklerinden kaçınmak için kurulan Dünya Ticaret Örgütü’nün daha çok destek verilmelidir. Trump DTÖ saldırıyor.

Trump her şeye ve herkese saldırıyor. Trump Çin’e ya da küresel ticarette adil olmayan bir avantaj arayan başka bir ülkeye daha iyi cevap verebilmek için  AB gibi yapılarla ittifak etmesi gerekirken tam tersine onlarla da çatışıyor.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, dünya da birbirine bağlı bir küresel ekonomi da  manevra yapabilmek  daha rasyonel bir yaklaşımı desteklemeliler.Bunun için artık sesleri artırmalılar.