Çin, Amerika’dan petrol alımını tamamen durdurdu

0

Çin’in Merchant Nakliye Şiketi Başkanı Şiye Çun Liyen, oil price web sistesine yaptığı açıklamada Amerika’dan artık perol almadıklarını söyledi

Çin , ABD’nin Çin ürünlerine uyguladığı ek gümrük vergisi dolaysıyla geçen aydan beri Amerika’dan aldığı sıvı doğalgazın gümrük tarifelerine %10 seviyesinde artırdı.

Bu rapora göre, Çin rafineri şirketleri ile tüccarlarından Amerika’dan petrol almayı durdurmalarını istemiş ve Çin petrol alıcıları da bu kararın ne zamana kadar süreceği hakkında bir bilgiye sahip değiller.

Şiye, “Ticari savaşın ve tarifelerin artmasından önce Amerika ile çok güzel ekonomik ilişkilerimiz vardı ancak şimdi Amerika’dan petrol alımı tamamen durmuş vaziyette” dedi.

Amerika, 2016 yılından beri Çin’e petrol ihraç etmeye başladı ve ihracat hacmi çok kısa sürede hızlı bir artış gösterdi. Öyle ki 2018 Haziran ayında günde 510000 varile kadar yükseldi ancak Temmuzda ticari çatışmaların artması ile bu rakam günde 384000 varile düştü.

Bloomberg’in raporuna göre Çin, ABD petrolü yerine yönünü Batı Afrika’ya çevirerek Ekim ayında bu bölgeden 1.700.000 varil petrol satın almıştır.

kaynak,irna