Çin, Avustrulya Parlemontosuna Casus Yerleştirirken Yakalandı.

0

Çin,Avustralya Parlamentosuna bir Çinli ajan yerleştirmeye çalıştı.Yakalanan casusu Çin ordusunun ana silah ve araç üreticilerinden biriyle iş yapıyor.

Bir zamanlar Avustralya vatandaşı olan Brian Chen tarafından işletilen  şirket, kurşun geçirmez taşıma araçları, kamu güvenlik görevlileri için üretiyor. Chen başka İşletmelerinden biri de silahlardan tanklara kadar, Çin’in askeri ürünlerinin büyük bir bölümünü üreten 45 milyar dolarlık Norinco’nun bir iştirakine ortak.

Brian Chen

Çin istihbarat operasyonda baş şüpheli Brian Chen olduğu iddia edildi.

Chen’in Çin’den şüpheli bir üst düzey istihbarat  yetkilisi ile irtibatı olduğu tespit edildi. Chen’in kendisinin Mart ayında Melbourne Havaalanı’nda yapılan operasyonda Avustralya yetkilileri  itiraf ettiği, sonra da bunu  reddettiğini iddia edildi.

Avustralya Federal Polisi Chen’in Avustralya ve yurtdışındaki faaliyetleriyle yakından ilgilendiklerini ifade ettiler.

Yetkililer,Soruşturmanın Melbourne’deki Bo “Nick” Zhao’nun, Chen’in Avustralya Parlamentosu’na koşturması için kendisine 1 milyon dolar teklif ettiği iddiasıyla devam ettiğini söyledi. Yetkililer şimdi de Chen’in Melbourne ve Asya ve Avrupa’daki ticari faaliyetlerini değerlendiriyorlar.

Ara sıra Melbourne’de ikamet eden  Chen,  Zhao’yu tanıdığını reddetti ve ayrıca Çin ordusuyla herhangi bir şirketi olmadığını da reddetti. Ancak, özel araçlar üreten bir şirkete sahip olduğunu itiraf etti.

Chen, Mart ayında Avustralya’dan ayrılmadan önce araç üretmeye başlamak için Melbourne’un kuzey banliyölerinde bir fabrika satın alma sürecinde olduğunu söyledi.

Chen, Çin’in “Kemer ve Yol” altyapı girişimini destekleyen Prospect Time Uluslararası Yatırım’ın baş yöneticisi olduğu biliniyor.

Prospect Time’ın bağlı ortaklığı olan Özel Araçlar ve Ekipman Şirketi, adı Pekin Kuzey Li Mao Uzun Savunma ve Güvenlik Teknolojisi  şirketine de yüzde 50’lik bir hissedardır. Bu şirket, Çin Komünist Partisinin ana güvenlik kolu olan Çin Halk Güvenliği Bakanlığı tarafından onaylanan kurşun geçirmez nakliye kamyonları, kamu güvenlik görevlileri  özel araçlar üretiyor.

Bu şirketin diğer yarısı, Çin’in önde gelen devlet savunma şirketi Norinco’nun bir iştiraki olan Beijing North Vehicle Group Corporation’a (Norveco) aittir.

Norinco, dünyanın en büyük savunma şirketlerinden biri ve Ekim ayında Çin’in askeri geçit törenine katılan 10 şirketten biriydi.