Çin BM deki Etkisini Artırmaya Çabalıyor

0

Çin Komünist Partisi (CPC) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi Yang Jiechi, BM Genel Kurulu’nun 72. Oturum başkanı  Miroslav Lajcakla görüştü. iCPC Merkez Komitesinin Dışişleri Komisyonu’nun direktörü olan Yang, Lajcak ile yaptığı görüşmede, Çin’in Haziran ayında Pekin’de düzenlenen Dış İlişkiler Çalışmaları Merkezi Konferansı’nın, Xi Jinping düşüncesinin yol gösterici konumunu oluşturduğunu söyledi.

Çin’in küresel yönetişime ve BM çalışmalarına katılımının temel ilkesi olan diplomasi üzerine mevcut koşullar altında uluslararası toplumun çok taraflılığı desteklemesi ve dünya barışını, refahını ve istikrarını ortaklaşa koruması gerektiğini belirten Yang, Çin’in BM’nin olumlu rolünü desteklediğini ve dünya barışına katkıda bulunmaya devam edeceğini, küresel kalkınmaya ve savunmacıya katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi.

Uzmanlar Çin’in bundan sonra BM savunma  projelerinde daha aktif rol alacağını beklediklerini belirtiyorlar.Çin Dış Politikasında Barış söylemlerine rağmen son yıllardaki aşırı silahlanması ve BM benzeri örgütlerde etkin rol alması uzmanlarca Çin’in küresel güç olma hamleleri olarak değerlendiriliyor.