Çin, Doğu Türkistanlıları Adım Adım İzliyor.

0

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin polisinin, işgal altında tutulan Doğu Türkistan’da Uygur Türkü Müslümanlara ilişkin verileri depolamak için bir mobil uygulama kullandığını açıkladı.

Entegre Ortak İşlemler Platformu olarak bilinen uygulama, kişilerin boy ve kilolarından yüz tanıma taramalarına kadar bilgi depolamak için kullanılıyor.

Perşembe günü yayınlanan raporda, komşularla sosyalleşmeyen, genellikle ön kapıyı kullanmaktan kaçınan, akıllı telefon kullanmayan, camilere bağış yapan ve kullananlar da dahil olmak üzere 36 davranış kategorisini yakından izlediği belirtildi.

HRW 2018’in sonlarında güvenlik önlemlerine yeni bir boyut kazandırmak için Alman güvenlik firması Cure53 ile birlikte çalıştı ve “Sincan’da kitlesel gözetimin gerçekte nasıl çalıştığına dair benzeri görülmemiş bir gözlemleme” sağladı.

Uygulama, kişisel bilgilerin toplanmasının yanı sıra, şüpheli buldukları insanlar, araçlar ve olaylar hakkında raporlar hazırlamasını da öngörüyor.

Ayrıca görevlilerden zanlıların şüpheli sayılan internet araçlarından herhangi birini kullanıp kullanmadıklarını kontrol etmeleri isteniyor.

Bunlara, WhatsApp, LINE ve Telegram gibi Çin dışında popüler olan mesajlaşma platformları da dahil.

Rapora göre, bazı kişiler yetkililer tarafından yapılan kontroller sırasında telefonlarına WhatsApp veya bir Sanal Özel Ağ (VPN) kurdukları için kendilerinin veya aile üyelerinin gözaltına alındıklarını söyledi.

Çin, geçtiğimiz 10 yıl boyunca Doğu Türkistan’da giderek daha baskıcı bir operasyon başlattı.

Birleşmiş Milletlere göre, kuzeybatı bölgesinde çoğunlukla Müslüman olan bir milyondan fazla Uygur ve diğer azınlıkların bulunduğu kamplar yer alıyor.

Çin, kampların mesleki eğitim merkezleri olduğunu iddia ediyor.

HRW Pekin’in ses örneklerinin yanı sıra, “12 ila 65 yaş arasındaki tüm Müslümanların DNA örneklerini, parmak izlerini, iris taramasını ve kan türlerini” topladığını söyledi.