Çin Komünist Partisi’nin Yolsuzluk ve Baskı Kültürü Dünya Çapında Hayata Mal Oldu

0

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Çin Komünist Partisi (ÇKP) üç hafta önce koronavirüs salgınıyla müdahale etmiş ve hastalığı  Dünya Sağlık Örgütüne rapor etmiş olsaydı, COVID-19 dünya çapında önemli ölçüde azaltılmış olabileceğine dair güvenilir  kanıtlar var.

Southampton Üniversitesi’nden yapılan bir çalışma , eğer önce hareket edilseydi virüs aktarımın bile yüzde 95 oranında azaltılabileceğini ispatladı.

Xi’nin ÇKP, 40 gün boyunca, COVID-19  verilerini  basından sakladı  kimi bilgiler yok edildi kimisi tahrif edildi.  Yanlış bilgi sunuldu. Muhalefetin susturuldu ve cezalandırıldı. Bunun altında yatan nedenlerden birisi de Komünist partideki suç ve yolsuzluktur.

Herşey Aralık 2019 Wuhan!da Başladı.

Aralık 2019’un sonlarında, Wuhan Merkez Hastanesi acil servis müdürü Dr. Ai Fen, “SARS koronavirüsü” olan bir hastanın laboratuvar sonuçlarını hastanesindeki ilgili bölümlerle ve   sınıf arkadaşıyla paylaştı; bilgileri daha sonra tıbbi çevrelerde yayıldı. Bunun için iki gün sonra “eşi görülmemiş ve şiddetli bir azarlama” yaşadı.

Mart ayında Çin Halkı ( Renwu ) dergisinde yayınlanan “ Düdüğü sağlayan kişi” adlı hikayesinde onu susturma çabalarını da detaylandırdı . Makale kaldırıldı.Arkasından Dr.Ai ortadan kayboldu.

Dr.Ai Koronayı bildirdi hayatı ile ödedi.

Dr.Ai ilk olarak bilgiyi paylaştıktan sonra, Çin’de birçok kişi tarafından “kahraman”  olarak görülen Dr.Li Wenliang da dahil olmak üzere sekiz doktor tutuklandı. Söylentileri yaydığı için kınandılar ve kamu düzenini bozan yanlış beyanlarda bulunmayı kabul eden ifadeleri imzalaya zorlandılar. Dr. Li, 7 Şubat’ta COVID-19’dan öldü.Diğer yedi kişinin akibeti bilinmiyor.

DSÖ ,Çin’e İltifatlar Yağdırırken Virüs Yayılıyordu.

4 Ocak’ta, Hong Kong Üniversitesi Enfeksiyon Merkezi başkanı Dr. Ho Pak Leung, COVID-19’un insandan insana yayılmasının çok muhtemel olduğunu ve katı bir izleme sisteminin uygulanmasını istedi. Ancak haftalar boyunca Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, ön soruşturmaların insandan insana bulaştığına dair net bir kanıt göstermediğini açıklamaya devam etti. 14 Ocak’ta DSÖ, Çin’in açıklamasını tekrar teyit etti.

22 Ocak’ta DSÖ genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ÇKP’nin salgını ele almasını övdü .Çin Devlet Başkanı Xi  “paha biçilmez” liderliklerinden biri diye iltifatlara boğdu.

23 Ocak’ta, Çinli yetkililer Wuhan’ı karantinaya almak için ilk adımlarını açıkladılar, ancak o zamana kadar iş işten çoktan geçmişti. Milyonlarca insan Wuhan’ı zaten ziyaret etmiş ve Çin Yeni Yılı sırasında ayrılmıştır ve önemli sayıda Çinli vatandaş asemptomatik taşıyıcı olarak denizaşırı ülkelere seyahat etmişti.

Ancak ÇKP muhalefet üzerindeki baskılarına devam ettirdi. 23 Şubat’ta, bir emlak kralı ve ÇKP’nin uzun süredir eleştirmeni olan Ren Zhiqiang, “Kral çıplak”dedi. Ren de kayboldu.

Dünya, Çin Devlet Başkanını Xi’nin otoriter rejimi olmasaydı, COVID-19 ile daha hazırlıklı ve savaşabilirdi.

ÇKP’nin 40 günlük sessizliği ve bastırması, Avrupa’nın COVID-19 salgınının merkez üssü olan İtalya’nın, yüzde 12, Çin’in iki katından daha fazla bir ölüm oranına sahip olması ve ardından yüzde 10’luk bir ölüm oranıyla İspanya’nın ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Yazma sırasında, başkanlık liderliğinin istediği Amerika Birleşik Devletleri pandeminin yeni merkez üssü haline geldi ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler ve büyük bağışıklığı baskılanmış nüfusa sahip ülkeler gibi neyin yoğun olabileceği konusunda endişeler arttı.

New York Times gazetesinin  bildirdiği gibi, “küresel koronavirüs krizi, Suriye ya da Bangladeş  mülteci kampları ve gözaltı merkezleri aracılığıyla çatışmaya maruz kalan ülkeler yoluyla çok daha kötüye gidiyor…”.

Güney Kore’de sağlık çalışanları, enfekte olmuş hastaları hemen karantinaya almadan önce günde 15.000’den fazla insandan swab toplamak için COVID-19 test merkezlerini kullanmaya öncülük ettiler – enfeksiyon sayısının ve ölümler önemli ölçüde düştü. Bu durum, son haftalarda Çin’de de görülüyordu, ancak çeşitli istihbarat teşkilatları ve raporları, Pekin’in verilerini doğru bir şekilde raporlayamadığını öne sürdü.

Çin’den İkinci Dalga Gelme Belirtileri Başladı.

Şimdi ikinci bir dalga raporları var, aynı zamanda ÇKP’nin bilimsel bulguları ve ilgili yayınları sansürlediğine dair raporlar da var.

Bundan sonra ÇKP’nin bilgi  dikkat edilmelidir. Çin’in muazzam veri toplama çabaları, yaklaşık 200 milyon CCTV kamera aracılığıyla , sadece ÇKP’nin denediği en yüksek teknoloji salgın kontrolünü hızlandırmakla kalmadı, aynı zamanda baskısının ciddiyetini de destekledi.

ÇKP  kendi parti Lideri Xi’yi dünyayı kurtarmaya hazır bir kahraman olarak gösterme derdi.

Kısacası,  Xi’nin hükümeti, tarihin en büyük insani krizlerinden birine yol açan COVID-19 sorumlusudur.

Dünya şimdi izliyor. Çin’deki insanlar artık yalnız değiller. Birçoğu artık korkmuyor. ÇKP’nin  başarısızlıklığı ve çürümüşlüğü ortaya çıktı.

Çin’deki demokrasi ve insan hakları mücadelesini savunurken, uluslararası toplum ÇKP’nin suçluluğunu, yolsuzluğunu ve cezasızlığını ortadan kaldırmak için Çin halkıyla dayanışma içinde olmalıdır.Çinin  yönetenler bunun faturasını ödemek zorundalar.