Çin’de Evlenmekte Dert

0

Haber-Yorum

Bir Çinli gelin rüyasında düğün damatları kaçırıyor. Çin yetkililerde bundan şikayetçi abartılı ve pahalı törenlerin ulusal ahlaki değerlere uygun düşmediğini söylüyorlar.
Hükümet, özellikle “düğün fiyatları” nın artmasından endişe duyuyor. Ünlüleri ve nüfuzlu kişilerin düğünlerde de abartı kelime az kalmaya başladı.

Çin Medenî İşler Bakanlığı, bu tür uygulamalarla savaşmak için, geçen hafta içinde, ülkenin çeşitli yerlerinden yetkililerin evlilikle ilgili kuralların yeniden düzenlenmesi gerektiğine hükmettiği Jinan, Shandong eyaletinde özel bir toplantı düzenledi.

Yetkililer insanların olayı daha geleneksel ve tutumlu bir şekilde kutlamaya teşvik etmek istiyorlar. Dahası, düğünler ülkenin değerlerini ve hedeflerini “daha ​​iyi yansıtmalı” ve liderin “Xi Jinping Düşüncesi” olarak bilinen politik ideolojisini uygulamalıdır.Evlilikler Çİnde büyük bir mali yük. Damadın ailesi  ciddi borçlanıyor. Fiyatlar, 100.000 yuan’dan (yaklaşık 14.500 $) başlıyor ve bazı maliyetler çok daha fazla. Geçtiğimiz yıl, Çin’in doğudaki Fujian eyaletinde yaşayan 18 yaşındaki bir kız çocuğu, CGTN’ye göre nişanlanda bir hediye olarak 2,88 milyon yuan (400.000 $) aldı.

Bununla birlikte, asırlar süren gelenekleri hedefleyen girişimler  bir kamu açığına yol açtı.Benzer durum cenaze törenlerinde de yaşanıyor. Geleneksel cenaze törenini teşvik eden hükümetin politikası cenazelerde tutmadı.