Çin’in “Kartal Gözü”,Türkistan’ı Karış Karış Gözetlemeye Başladı.

0

Çin,  her şeyi kapsayan gözetim modelini Orta Asya’ya ihraç ediyor. Kırgızistan’da, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi, Çin’in tarihsel olarak Müslüman nüfuslu Doğu Türkistan bölgesindeki gösterileri bastırmak için kullanılan Pekin merkezli bir savunma ekipmanı tedarikçisi tarafından tanıtılıyor . Şirketin, Çin Ulusal Elektronik İthalat ve İhracat Şirketi veya CEIEC’in mallarını Kırgızistan’a verdiği biliniyor.

Sürveyans sistemlerinin çalışması için gerekli olan tüm verilerin nerede depolandığı belirsiz. Kırgızistan’daki milletvekilleri, Çin yapımı yüz tanıma sistemlerinin de uygulandığı Tacikistan ve Özbekistan, vatandaşların hassas bilgilerinin yabancı bir hükümetin eline geçip geçmediğini sorgulayamıyorlar. En azından Kırgızistan’da nüfus hareketleri hakkındaki gerçek zamanlı bilgilere erişim aslında Çin’in askeri kuruluşuyla yakın bağları olan bir şirketine körü körüne emanet edildi.

CEIEC teknolojisini zaten dış pazarlarda tanıtılıyordu.Çinliler yazılımın kamu tehditlerini göründükleri gibi tanımlamak için yapay zeka ve yüz tanımayı birleştirerek otomatik polisliğe olanak sağladı.

Ancak New York Times’ın Nisan ayında bildirdiği gibi, CEIEC sisteminin Ekvador’daki suç oranı üzerinde ne gibi etkileri olduğu konusunda şüpheler olsa da, topladığı bilgiler ülkenin iç istihbarat teşkilatı tarafından da kullanılabildi. Venezüella, Bolivya ve Angola, Çin teknoloji devi Huawei tarafından ortaklaşa geliştirilen aynı teknolojiyi sattı.

Kırgızistan: Özgürlük özgürlük değil mi?

Kırgızistan başlangıçta Çin’inden bu konudan yardım istemişti. Bişkek’teki hükümet, 2018’in sonlarında başkentte ve ülkenin otoyolunda düzinelerce trafik kamerası kurmak için yaklaşık 33 milyon dolarlık bir hükümet ihalesini güvence altına alan Vega adlı bir Rus şirketini seçti. Vega, projenin motor kazalarının sayısını azaltacağını söyledi.

Huawei Dünyayı izlemeye adım adım yaklaşıyor.

Huawei, yılın başlarında, Bişkek’in Güvenli Şehir girişimi kapsamında, gözetleme kamerası ağlarının ortaasyaya yaymaya başladı.  Vega’nın taşeronluğunu Huawei yapıyor. CEIEC gözetimi şimdi Bişkek’teki kişileri veya grupları tanımlamak ve araç bulmak için kullanılmaya başladı. Çin’de, bu sistemler sadece trafik ihlallerini izlemenin çok ötesine geçti. Milyonlarca CCTV kamera, insanların günlük aktivitelerini takip ediyor ve bu bilgileri sosyal bir kredi sistemine besliyor – vatandaşlara uçak veya tren bileti alma hakkı gibi temel ayrıcalıkları reddetmek için yaygın olarak kullanılan açık bir ideolojik algoritma. Kırgız halkı bu  Çin gözetleme sistemini  onaylamıyorlar. 47 yaşındaki Bişkek taksi şoförü  “Onlara güvenmiyorum. Burada politikaları hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Niyetlerini sadece hükümetimiz biliyor. ” BT uzmanı Daniel Vartanov, “Verilere teknik erişim, Çinli şirketler, kendi programcılarımız veya bu sistemin yerel operatörüne rüşvet vermeye hazırlanan istihbarat servisleri tarafından elde edilebilir” dedi. Bu teknoloji  uygulaması, yüz binlerce etnik Uygur, Kazak, Kırgız ve diğerlerinin yeniden eğitim kamplarına yerleştirildiği Çin’in batı bölgesi Doğu Türkistan’da kullanılması..Doğu Türkistan kaçan Uygurlar Kırgızistan yoluyla batıya ulaşıyorlar.. Yüz tanıma yazılımının, etnik grup eklentilerini ayırt edebildiği ve insanların ne yaptıkları ve satın aldıkları, nereye gittikleri ve sokakta veya internette kimlerle iletişim kurdukları hakkında ince ayrıntılar topluyor. 55 yaşındaki sağlık çalışanı Atyrkul, “Her şeyin kontrol altında olmasını istemiyorum,” dedi. “Her adımın izlenmesi kabul edilemez.”

Özbekistan: Çin Gözetimi şimdilik yok,

Çin’in Özbekistan’da yatırımı yok. Çinliler oraya girmek için adımları attılar bile…Güvenli Şehirler gözetim projesi Çinli şirketler CITIC Grupları ve COSTAR Grubu tarafından Bilgi Teknolojileri Geliştirme Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülüyor. Ancak asıl ekipman Huawei’den geliyor. Çinli yatırımcılar projenin ilk aşamasında 300 milyon dolarlık yatırım yapmayı taahhüt ettiler, ancak bu meblağın 1 milyar dolara çıkabileceğini söylediler.  Huawei’nin Özbekistan’daki temsilcilik ofisi başkanı Liu Jiaxing, Podrobno.uz’a, şirketininki gibi sistemler tarafından sağlanan güvenliğin, muhtemelen nakit problemini Çinlileri gidereceğini ifade etti. Özbek yetkililer “Yatırımcılar sadece durumun istikrarlı olduğu noktalara gidecekler. Bu açıdan, Güvenli Şehir projesinin uygulanması, ülkenin yatırım potansiyelini geliştirmesine yardımcı olacağı için Özbekistan için çok önemli ”dedi. Başkan Shavkat Mirziyoyev, Güvenli Şehir girişiminin 2023 yılına kadar tüm ülkeyi kapsaması gerektiğini söyledi.

Sırada Tacikistan Var

Huawei ile olan ilişkiler Tacikistan’da biraz daha geriye gidiyor. 2013 yılında hükümet, şirketin başkenti Duşanbe’ye yüzlerce CCTV ve trafik kamerası takması için 22 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Trafik kameraları sürücüler tarafından nefret ediliyor, ancak şüphesiz yolları daha güvenli hale getirdiler.

Çinliler Adım Adım Ortaasya’yı  gözetlemeye başladılar bile..

Netpano Çin Teknolojik Takip Ekibi