Çinliler Hangi Terörü Kast Ediyorlar Acaba Çin Devlet Başkanı Cinping, terörle mücadelede Ankara ile işbirliğini geliştirmesini istedi

0

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Başkan Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini belirten Çin Devlet Başkanı ikili ilişkilerdeki dostluğu karşılıklı güvene çevirme ve stratejik işbirliği alanında ilişkileri daha da geliştirme arzusunda olduğunu dile getirdi.

Çin Haber Ajansı’nın aktardığına göre Şi Cinping, terörle mücadele işbirliği ile birlikte ülkelerin önemli endişeleri ve çıkarları konusunda Pekin ve Ankara’nın birbirlerine gerekli desteği vermesi gerektiği çağrısında bulundu.

Türkiye’nin önemli ipek yolu ülkesi olduğunu kaydeden Şi Cinping, bu alanda iki ülkenin işbirliğini geliştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Türkiye Çin ile ekonomi alanında işbirliğini geliştirmek istiyor
Başkan Erdoğan ise Türkiye’nin Çin ile ilişkilere büyük önem verdiğini belirterek, Türkiye’nin Çin ile ekonomi, ticaret, finans, inşaat, altyapı ve diğer alanlarda ilişkileri geliştirme arzusunda olduğunu yineledi.

Başkan Erdoğan, Türkiye’nin ipek yolu projelerinde Çin ile ortak projeleri geliştirme arzusunda olduğunu ifade etti.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ardından Türkiye’ye dönen Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

“Suriye, terör sorunu, barış ve istikrarı zedeleyen tek taraflı yaptırımlar, Kudüs gibi küresel ve bölgesel hassasiyet içeren konularda oldubitti gayretleri başta olmak üzere, konferansın türlü sorunlar karşısında ortak adımlar atabileceğimiz bir platform olabileceğini belirttim. Konferans ve Zirve marjında bir dizi ikili temaslarda da bulunduk. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Çin Devlet Başkanı Şi, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve Katar Emiri El Sani ile ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmeye vesile olacak verimli görüşmeler gerçekleştirdik.”