Çipras Öz Eleştiride Bulundu

0

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras yaptığı açıklamada, hükümetin AB seçimlerinde çıkan memnuniyetsizlikle ilgili mesajı aldığını  söyledi.

Özel yayıncı Alpha ile yaptığı röportajda, “Mesajı aldığımızın en somut kanıtı, aynı geceki seçimleri açıklamamız” dedi.

Çipras, Yunanistan’ın merkez bankası başkanı Yannis Stournaras’ın ekonomik açıklamaları üzerine de değerlendirme yaptı. Başkanın Ülkenin bu yılki birinci hedefini yerine getirme konusundaki kabiliyetleri ve hükümetin kesintileriyle ilgili tahminleri yapmaktan  duyduğu endişelerden kaynaklandığını “ifade etti.

Ayrıca, Stournaras’ı“ kendi işine bakmak yerine, ”Yeni Demokrasiyi desteklemeye çalışmakla suçladı.

Seçimlerden birkaç hafta önce, kamu yönetim kadrosunun Parlamentoya yaptığı aceleci transferler hakkında yaptığı açıklamada ise  SYRIZA’nın üst düzey yetkililerinin akrabalarını kadrolara  getirilmesinden de bahseden Çipras, uygulamanın farkında olmadığını ve Yunanlılardan özür dilediğini söyledi. . ”

Önümüzdeki aylarda Ege ‘de bir Yunan-Türk olayı korkusu olup olmadığı sorulduğunda, başbakan, Yunanistan’ın dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

“Yunanistan hiçbir zaman şu an olanlardan daha güçlü ittifaklar içinde olmadı” dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs’ın ayrıcalıklı ekonomik bölgesi (EEZ) içinde sondaj operasyonları yapmayı planladığını ifade eden gelince, Çipras bunun ciddi bir ihlal olacağını söyledi ve Avrupa Birliği’nin hızlı tepki verdiğine dikkat çekti.