Covid 19, Çin’in “Maskesini Düşürüyor.”

0

Covid-19 salgını, “maske diplomasisi” tıbbi malzeme tedariki ile Çin’i küresel bir yumuşak güç yakalaması için benzersiz bir şekilde kendini konumlandırdı. Sonra Pekin karşıtı manşetlerin başlaması Çin’in diplomatik saldıırganlığını ortaya çıkardı. Çin  dünyadaki güç hakimiyeti yarışını kopmak istemiyor.

14 Nisan’da Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Çin büyükelçisi Lu Shaye’yi Çin büyükelçiliği web sitesinde yer alan coronavirüs   makalesiyle çağrı da bulundu.

Kanadalılar, Pekin’in Kanada’daki elçisi Büyükelçi Lu’nun diplomasi bilmediğini savundular.

Ottawa’daki son  Huawei skandalı sırasında Çin’de tutuklanan iki Kanada vatandaşının serbest bırakılması çağrısında bulundukları için “ beyaz üstünlüğü ”  ifadesini kullandı elçi..

Çin’in Fransa büyükelçisi olarak yeni görevinde Lu yine oradaydı. Tartışmalı elçilik “makalesinde”, isimsiz bir Çinli diplomat Fransız bakım işçilerinin yaşlıları huzurevlerinde ölmek için terk ettiklerini iddia etti. Ayrıca Fransız milletvekillerini Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’a karşı ırkçı bir çamur atmakla suçladı. Her iki iddia da yanlıştı.

Le Drian Lu’yu  Twitter’dan..

“Kanadalılar olarak, Paris’e gönderilmeden önce Çin’in Ottawa’nın kaba ve son derece diplomatik nezaketten uzak elçisi Lu Shaye’yi hem özlüyoruz. Bizim için ÇKP ile ilgili yanlış olan her şeyi özetledi ”diyor.

 

 

“Bunlar elbette Twitter hesaplarındaydı” diyen  Fransız gazetesinin Asya editörü La Croix ve Çin üzerine çeşitli kitapların yazarı Dorian Malovic, “Twitter Çin’de yasaklanmışken, Çin’in içinde yasak olan şey, Pekin’in Covid-19 salgını ile başa çıkma eleştirilerine karşı çıkmak için kullanılıyor” dedi.

Ancak Fransa dışişleri bakanlığı  Pekin’in diplomatik saldırısını durdurmak için çok az şey yaptı. Bir hafta sonra, Alman içişleri bakanlığı Çinli diplomatların Alman yetkililere , Pekin’in koronavirüs krizini ele alma konusunda olumlu açıklamalar yapmalarını teşvik etmek için yaklaştılar…

Ancak Pekin, virüsün kökenleri ve Çin’in salgını ele almasıyla ilgili sorulara ilişkin bağımsız bir uluslararası soruşturma taleplerini talepleri kontrol edemiyor.

Çin ve İtalya gibi Fransa’nın zor durumdaki ülkelerine uçak yükü gönderen “maske diplomasisi” rüzgarın yönü değişti.

“Çin, yüz maskeleri ve tıbbi ekipmanlarla uçak göndererek krizden en üst seviyeye çıktığını düşünüyordu. Pekin, bu yeteneğe sahip tek güç olmanın faydalarını elde edebileceğini düşündü. Bunun yerine bir geri tepme yaratması çok garip bir şey, ”diyor deneyimli bir Fransız gazeteci ve uzun süredir eski Pekin muhabiri ve“ Ma Yan Günlüğü ”kitabının editörü Pierre Haski.

Dünyanın dört bir yanından Çin için karşı basın kampanyası başladı. ABD, Cumhuriyetçi ve Demokrat başkan adayları arasında da Çin tartışması başladı.

Trump  Covid-19’un Wuhan’daki bir laboratuvardan geldiğine dair kanıt gördüğünde ısrar etti, ancak hiçbir ayrıntı sunmadı ve ABD istihbarat teşkilatları Başkanın iddiasını desteklemedi.

Standart dışı Çin tıbbi ürünlerine ilişkin manşetler Japonya, Finlandiya, Almanya, Belçika, İspanya, Kanada ve Hindistan’dan başladı.

Çin’e Doğu ve Güney Asya ülkelerinden gelen tepkileri sertti.Örneğin Hindistan’ın en üst tıbbi organını Çin’den ihraç edilen “hatalı” test kitlerinin kullanımına karşı “ sorumsuz ” olmakla suçladı .

Avustralya Başbakanı Scott Morrison salgının uluslararası bir soruşturması için çağrıda bulundu.

Avustralya’yı “Çin’in ayakkabılarının tabanına yapışmış sakız” a benzeten  Komünist Parti yayın organı ile saldırı da seviye düşürerek cevap verdi.

Belki de en şaşırtıcı PR atağı Çin’e Afrika’dan geldi. Nijerya, Gana, Kenya ve Uganda da dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesinin hükümetleri geçen ay Çin büyükelçilerini Çin vatandaşlarına ırkçı muamele konusunda resmi protesto gösterileri için çağırdılar . Medya raporları ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası tarafından açıklanan Covid-19 kurtarma önlemlerinin ardından Pekin’in Afrika’daki herhangi bir borç tahliyesinde sessizliğe odaklandı.

Pandemi küresel gücün tektonik plakalarını değiştirirken Çin, pazar büyüklüğü ve üretim üssü de dahil olmak üzere ekonomik gücü ile kamuoyunun gücüne meydan okuyor.

Çok cephede uluslararası eleştirilerin köşesinde yer alan Pekin’in “suç en iyi savunma biçimidir” yanıtı, krizle başa çıkmak için çabalayan seçilmiş liderlerin verimsiz tepkilerini vurgulayarak hükümetin demokratik sistemini hedefledi.

 

Pekin’in diplomatik kampanyası Fransa’da sertleşti. Le Drian’ın Çin büyükelçisini çağırdı.  26 Nisan’da Çin büyükelçiliği web sitesinde yayınlanan bir başka makale (Fransızca), “Covid-19 salgınının neden bu kadar siyasallaştırıldığına” ilişkin açıklamalar sunuyor. Bunlar arasında “bazı Batılıları … liberal demokrasiye güvensizlik yarattığını” iddia etti. Salgına yanıt olarak, Çin özellikli sosyalizm, kaynakları büyük başarıların hizmetine konsantre etme yeteneğini gösterdi. ”

Bahislerin yüksek olduğu ve Trump yönetiminin düzensiz politikalarının diplomatik bir mayın tarlası olduğu ABD’de, Çin’in Washington büyükelçisi Cui Tiankai, eski bir Pekin diplomatı, dikkatli ve ölçülü bir dil benimsedi. Bu nedenle, Çin’in halkla ilişkiler ve dezenformasyon kampanyasına yanıt vermeleri Avrupa liderlerine düştü. Şimdi  şu soru soruluyor.

Bir yandan Covid-19 salgını üzerinde şeffaflık için popüler talepleri ve ekonomik durgunluk sırasında Çin’in kaynaklarını gözeten yerli iş çıkarlarını zorlamaya ve dengelemeye istekli olup olmadıkları…