Cumhuriyetçiler Trump yeniden seçilmesi konusunda endişelenmeye başladı

0

Haber-Yorum

Trump’un hukuki sıkıntıları, bazı  Cumhuriyetçileri rahatsız ediyor. Cumhuriyetçiler,Trump’ın seçimden bu yana yaşadığı sıkıntılardan sonra yeniden seçim için mücadelesinde  giderek savunmasız kaldığına inanıyorlar.

Trump, tüm olumsuz olayları kendi lehine çevirme de yetenekli olmasından dolayı yaşadığı “cadı avı”  tehditlerden kurtulacağını düşünüyor.

Fakat, New York’ta savcılar tarafından ilk kez federal bir yasadışı  ödemeleri suçuyla bağlantılı olarak Trump hedefe kondu.Bazı Cumhuriyetçiler için, başkanın bir kampanya finansmanı ihlali  olabileceği, bununda  suç teşkil edeceği yönündeki iddiaları, özel avukatı Robert Mueller’in Rusya soruşturmasıyla ilgili raporunun yayınladığı zaman, Cumhuriyetçilerin aklına ilişki olduğuna dair bir kar suyunun kaçtığı   düşünülüyor.

Güney Dakota’dan Senatör John Thune “Eminim ki, Güney Bölgesi’nden (New York) çıkacak ve Mueller soruşturmasından da bir dönüm noktası,olacak.  Orada ima ettikleri şey, belli ki, başkanın cevap verebileceği bir noktadır.”

Thune şöyle devam etti: “Kampanya finansmanı ihlalleri… onlar ciddi meselelerdir, ama belli ki, nasıl ele alınacağına bağlıdır.”

Yasal gelişmeler Trump’ın yeniden seçilmesini tehdit edebilecek seviyeye ulaşmaya başladı.

Cumhuriyetçiler hala geçen ay ki  seçimlerinde yaptıkları gibi suçlayacak birini arıyorlar.

Demokratlar kısa süre içinde Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele alacak, mahkemenin gücünü kullanacak ve potansiyel olarak görevden alma işlemlerini araştıracaklardır. Öte yandan, finansal piyasalar kısmen Trump’ın ticaret savaşları ve yüksek borçlanma maliyetlerinin nihayetinde bir durgunluğu tetikleyebileceğine dair endişeleri var.

Mueller’den gelen baskı ve Demokratik soruşturmaların saldırısına maruz kalan Trump’un, Beyaz Saray’a yakın bir Cumhuriyetçi’ye göre, yalnızca kaybetme kaygısı olan seçmenlerin  için  Başkanın sağa daha da yaklaşabilir dedi.

Trump kendi partisinden bir ara seçim meydan okumasıyla karşı karşıya kalabilir mi? O endişeli gözükmüyor.

Trump’ın ekibi,  Ohio Valisi John Kasich veya Arizona Sen. Jeff Flake gibi birinden bir meydan okuma olasılığını tartışıyor. Ara seçimlerden bir hafta sonra Kasich, tanınmış Cumhuriyetçilerle özel toplantılar yapmak için New Hampshire’a gitti. Flake, hiçbir kişisel taahhütte bulunmuyor, ancak bir meydan okumak niyetinde olduğu  açık.

 

Flake,Pazartesi günü, “Birinin Trump’a karşı koşması gerekiyor”, “Umarım birileri vardır.” dedi.

Beyaz Saray’a bakan bazı Demokratların, 2019’un ilk birkaç haftasında kampanyaları duyurması beklenirken, Trump’a karşı bir Cumhuriyetçi meydan okumalar daha yavaş hareket edebilir. Örneğin, ilkbaharın başlarına olabileceği düşünülüyor. Cumhuriyetçiler, Trump’ın Mueller’ın soruşturması ya da ekonomideki bir gerilemeyle zayıflayıp zayıflamayacağını değerlendirmek için zaman vermek niyetindeler.

Bir önde gelen bir Cumhuriyetçi, Trump’ı çevreleyen durumun onu uçuruma sürüklediğini meslektaşlarına Mueller raporunu beklemelerini ve bazılarının önümüzdeki yılın başlarında ortaya çıkabileceğine inandıklarını söyledi.  Senatör, özel avukatın bulgularının  er geç ortaya çıkacağını ümit ettiğini ifade ederek, 2020 seçimlerinden önce daha fazla şey çıkacağını söyledi.

Partide Trump’a yakın olan birçok kişi, sadece Rusya soruşturmasından kurtulmakla kalmayıp, iki yıl içinde yeniden seçileceğini öngörüyor. Trump Skandallara rağmen kişisel yeteneğinden dolayı seçmenlerini  tutmaya devam ediyor.

Başkanın yakınları, özel avukatın, Rus gizliğini kanıtlama çabalarında boş bir çaba gösterdiğini ve çoğu seçmen tarafından bunların göz ardı edileceğini ifade ediyorlar

Başkanın kanaati, 2018 ara seçiminde  Cumhuriyetçi adayların kendisini tehlikeye attığı yönünde… bu seçimlerden sonra Kongre’de kalan Cumhuriyetçiler, ondan uzak durmayacaklardır.

“Geride kalan Cumhuriyetçilerin oldukça sağlam Cumhuriyetçilerdir. Trump bu bölgeleri de kazandığını hatırlayalım,” diyor emekli olan Florida’nın ılımlı cumhuriyetçi Ros-Lehtinen.