Dalai Lama’ya Göre Hindistan ve Pakistan Parçalanmayabilirdi

0

Hindistan’ın 71. bağımsızlık yıl dönümüne günler kala, Dalai Lama önemli açıklamalarda bulundu. Goa’daki Yönetim Enstitüsü öğrencilerinin sorularını cevaplayan Dalai Lama, bir öğrencinin yanlış kararlar almanın nasıl önüne geçebiliriz sorusuna yanıt olarak, karar verme sürecinde duyguları devre dışı bırakmak gerektiğini söyledi. Bu soruya ise Jawaharlul Nehru’yu örnek verdi.

Dalai Lama, 1959 yılında Jawaharlul Nehru’nun başbakanlığı döneminde Tibet’ten birkaç kişiyle Hindistan’a sığınmış ve kendisine himaye verilmişti. Dalai Lama, bağımsızlığa giden süreçte Nehru’nun başbakanlık görevi için fazlasıyla istekli olduğu yorumunda bulundu. En önemlisi ise, Hindistan ve Pakistan’ın bugün bir millet olarak birleşik kalabileceğini, ancak Nehru’nun hırsı nedeniyle bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

Hindistan tarihine bakıldığında Mahatma Gandhi’nin bağımsız ülkenin başbakanlığını Muhammed Ali Cinnah’a vermeye istekli olduğunu düşündüğünü belirtti. Ancak Gandhi’nin bu teklifini Nehru’nun reddettiğini ve bu konuda Nehru’nun biraz bencillik yaptığını düşündüğünü dile getirdi. Nehru’nun çok iyi ve çok deneyimli bir insan olduğunu ancak bazen bazı hataların gerçekleşebileceğini söyledi. Ancak insanın sorumluluk kendi omuzlarında olduğunda analiz etmesini ve sonra karar vermesi gerektiğini dile getirdi. Bununla birlikte Gandhi’nin dileği gerçekleşseydi, bugün Hint alt kıtasının parçalanmamış olabileceğini ifade etti.

Dalai Lama yaptığı konuşmada Tibet meselesine de değindi ve bu konunun çözümü için Avrupa Birliği modeline vurgu yaptı. Zira bağımsız olma ya da Çin anayasasında tüm hakların korunduğu şekilde Çin Halk Cumhuriyeti bünyesinde kalma konusunun Tibet için büyük bir konu olduğunu ifade etti.